Azerbaycan haklı davasında yanındayız

Azerbaycan haklı davasında yanındayız

Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı Sayın Ertolkun Gayretullah, derneğin bugüne kadarki geçirdiği yaşam mücadelesinden, faaliyetlerine, günümüzde yaşanan olaylar ve derneğin önemine kadar birçok konuyu Editörümüz Hakan Dikmen’e anlattı

Azerbaycan haklı davasında yanındayız
Bu içerik 625 kez okundu.
Advert

 Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı Sayın Ertolkun Gayretullah, derneğin bugüne kadarki geçirdiği yaşam mücadelesinden, faaliyetlerine, günümüzde yaşanan olaylar ve derneğin önemine kadar birçok konuyu Editörümüz  Hakan Dikmen’e anlattı

 

Başkanım bizler siz çok iyi tanıyoruz, ama tanımayanlar için biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Ben Ertolkun Gayretullah, Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanıyım. 1974 İstanbul doğumluyum. Babam 1944 Doğu Türkistan Altay doğumlu, 1930 yılında Elis Han Teyci ile başlayan göçler neticesinde 1952 yılında , Alibek Hakim'in kafilesiyle beraber Türkiye'ye geldiler ve merhum Başbakan Adnan Menderes'in izni ile burada iskânlı göçmen olarak yerleştirildiler.


Başkanım derneğiniz ve faaliyetleri hakkında bizi aydınlatır mısınız ?


Derneğimiz 2014 yılında kuruldu. Türk Devletlerinin ve düşmanlarının gücünün farkındayız. Türklerin yaşadığı problemlerin ve bu problemlerin nasıl çözüleceğininde bilincindeyiz. Bizde Türk dünyası olarak elimizden gelen çabayla yapılacak en önemli faaliyetin bilim olduğunu, eğitim olduğunun bilinci ile bu minvalde çalışmalar yürütmekteyiz.


Son yüzyılda Batının Müslümanlara ve Türklere uyguladığı zülüm ve soykırımları hakkında bizleri bilgilendirimisiniz.
Sovyetler'in dağılmasından sonra Ermenilerin Karabağ'da hak iddia etmesiyle problemler başladı. Ermeniler 1991'de başlattıkları saldırılarla Azerbaycan topraklarının %20'sini işgal etti. 1milyona yakın Azerbaycan'lı topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Bu işgal ve sonrasında Ermeni katliamları giderek arttı bu sebeple de 4-5 Mayıs 1994 tarihinde Bişkek'te Ateşkes Mütabakatı imzalandı. Protokolle geniş çaplı saldırı ve operasyonlara son verilse de günümüze kadar geçen 26 yıl boyunca ateşkes kağıt üzerinde kaldı, yani bu ateşkese uyulmadı.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Ermenistan'ın işgal altındaki bölgeleri derhal boşaltmasını içeren dört karar kabul etti ancak Ermenistan yönetimi bu kararları kabul etmedi ve uygulamıyor.


Dağlık Karabağ sorununda 30 yıl içinde Uluslararası örgütler neden çözüm bulamadı ?


Çözüm bulacak kişiler Rusya ve Fransa olursa ikisininde o bölgeyi yıllardır işgal etme, sıcak denizlere inme ve sömürü politikaları olduğunu hatırlarsak tabii ki çözüm bulunamayacağını anlamamız gerekir.


Rusya Federasyonu, Dağlık Karabağ sorunun çözümsüzlüğüne nasıl katkı sağladı ?


Dağlık Karabağ sorununa barışçıl çözüm bulunmasına teşvik amacıylada 24 Mart 1992'de AGİT (Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı) oluşturuldu. Grubun eşbaşkanlıklarını Rusya, Fransa ve ABD üstlendi. Rusya bir yandan çözüm grubunun eşbaşkanlığını yürütüyor ama diğer taraftanda belirsizlik yaratarak tarafları elinde tutma politikası yürütüyor. Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 2000-2018 yılları arasına Rusya'nın Ermenistan'a 50 bin tondan fazla silah gönderdiğini açıkladı. Yani bu durumda Rusya Ermenistan'ı elinde tutmak istedi. Her zaman bir geçiş kapısı, bir sınır kapısı olarak kontrol altında tutmak istedi. Bu da tabii Rusya ekonomisine ciddi bir maddi yük bindiriyor.


Ermenistan İnsani Ateşkesin arkasında gizlenerek Azerbaycan’da gerçekleştirdikleri terör eylemlerini nasıl değerlendiriyorsunuz ? 


Ermenistan sırf bunu kendi asalasıyla, orda kurduğu çetelerle iş birlikçileriyle sürekli olarak yaptı. Yapılan bu katliamlarıda bir insanlık suçu olarak değerlendirmekten başka birşey söylenemiyor


Kafkasların sorunu Dağlık Karabağ’da Kazakistan olarak çözüm önerileriniz neler ve sizlerin tutumu nedir ?


Kazakistan’ın 1990'lı yıllardan bu yana Azerbaycan-Ermenistan çatışması ve Karabağ konusu ile ilgili etkin politika izlediği uluslararası toplum tarafından bilinmektedir. Ermeni güçlerinin Azerbaycan topraklarına ilerlemesini durduran ilk ateşkesin Nursultan Nazarbayev’in bizzat arabuluculuğu ve garantörlüğü sayesinde 23 Eylül 1991 tarihinde sağlandığı belirtilmelidir. Bu ateşkes belgesinde Karabağ, net bir şekilde Azerbaycan toprakları olarak gösterilmekte ve Ermeni güçlerinin burayı terk etmesi istenmektedir. Ayrıca, çatışma bölgesinde gözlemci olarak bulunan Kazakistan İçişleri Bakan Yardımcısı Albay Saylau Serikov’un 20 Kasım 1991 tarihinde görevi başında şehit düştüğü unutulmamalıdır.


Kazakistan, Ermenistan ile ilişkilerinde Karabağ’ın Azerbaycan’ın bir parçası olduğu gerçeği ile hareket etmektedir. Bu çerçevede Kazakistan ve Ermenistan’ın Kolektif Güvenlik Antlaşma Örgütü ve Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye oldukları belirtilmelidir. Ancak bu uluslararası örgüt anlaşmaları Karabağ’ı kapsamamaktadır. Hatırlanacağı üzere, 29 Mayıs 2014 tarihinde Nazarbayev, Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği’ne ancak uluslararası hukuk tarafından kabul görmüş sınırlarıyla katılabileceğini ve Ermenistan’ın işgal ettiği Karabağ ve diğer Azerbaycan ilçelerini Birliğin kapsamayacağını belirtmiştir.


Biz Kazaklar olarak Kafkasların Transit Turan Yolunun açık olmasını isteriz ve bu hususta da Azerbaycan için yapılması gereken herşey de Azerbaycan'ın arkasındayız


Biliyorsunuz Türkiye Uluslararası Hukuk Kuralları ve ilgili BM Güvenlik Konseyi gereğince de Azerbaycan'ın tutumuna destek veriyor ve vermeye de devam ediyor. Ankara, Azerbaycan topraklarının işgali sona ermedikçe Ermenistan ile diplomatik ilişki kurulmayacağını sık sık dile getiriyor ve biliyorsunuz sınır kapıları hala kapalı. Bu sebeplerle Ermenistan Yönetimine; kendi topraklarına çekilip, Karabağ'ı terk edip, Türkiye ve Azerbaycan ile iş birliğini geliştirerek, sınırlarını açarak, bölge güvenliğine huzur getirerek, civara ve kendisine ekonomik zenginlikle katkı sağlayan refahı arttırma politikalarına geçmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Röportaj : Hakan DİKMEN

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500