Türkmenistan Meclis Başkanı, Orta Asya için yeni bir BM projesini görüştü

Türkmenistan Meclis Başkanı, Orta Asya için yeni bir BM projesini görüştü

Türkmenistan Meclis Başkanı, UNDP Avrupa Bölge Ofisi ve Birleşmiş Milletler Orta Asya Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi (UNRCCA) tarafından Orta Asya’nın Üst Düzey Kadınları için bir Diyalog oluşturmak üzere video konferans yoluyla düzenlenen ilk toplan

Türkmenistan Meclis Başkanı, Orta Asya için yeni bir BM projesini görüştü
Bu içerik 454 kez okundu.
Advert

Türkmenistan Meclis Başkanı, UNDP Avrupa Bölge Ofisi ve Birleşmiş Milletler Orta Asya Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi (UNRCCA) tarafından Orta Asya’nın Üst Düzey Kadınları için bir Diyalog oluşturmak üzere video konferans yoluyla düzenlenen ilk toplantıya katıldı.

Toplantının açılışını yapan BM Genel Sekreter Yardımcısı, UNDP Avrupa ve BDT ülkeleri Bölge Bürosu Direktörü Mirjana Spolyarich Egger ve BM Genel Sekreteri Orta Asya Özel Temsilcisi, UNRCCA başkanı Natalya Gherman, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, bölgede barış ve güvenliğin sağlanması konusunda kadınların rolünü güçlendirmeyi amaçlayan yeni bir projenin önemini vurguladı.

Video konferans katılımcıları, politik, ekonomik ve sosyal önemi açısından Diyaloğun oluşturulması konusunu değerlendirdi  ve ayrıca olası işbirliği alanları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Öncelikli alanlar arasında entelektüel alan, bilimsel temelli sosyo-politik araştırmalar için destek, cinsiyet eşitliğine ilişkin mevzuatın iyileştirilmesi, kadınların çeşitli alanlarda ilerici girişimlerinin teşvik edilmesi yer almaktadır.

Türkmenistan’da cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının korunmasına büyük önem verilmektedir. Önümüzdeki yıl Türkmenistan, 2021-2025 için hesaplanan ikinci Cinsiyet Eşitliği Ulusal Eylem Planını uygulamaya başlayacak. İlgili Karar Aralık ayı başlarında Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından imzalandı.

 
KAYNAK : https://www.atavatan-turkmenistan.com/tr/genel/turkmenistan-meclis-baskani-orta-asya-icin-yeni-bir-bm-projesini-gorustu/
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500