ABD’den Kazakistan’a istihbarat uçağı satışına onay

ABD’den Kazakistan’a istihbarat uçağı satışına onay

Kazakistan’ın ABD’den almak istediği 2 adet King Air B300ER Scorpion ISR istihbarat uçağına onay verildi. Sözleşme bedeli 128,1 milyon dolar olarak açıklandı. Ana yükleniciler arasında ise Fatih ve Eren Özmen’in sahibi olduğu Sierra Nevada Corporation da

ABD’den Kazakistan’a istihbarat uçağı satışına onay
Bu içerik 157 kez okundu.
Advert

ABD Dışişleri Bakanlığı, İstihbarat, Gözetleme, Keşif (ISR) Görev Sistemli 2 adet King Air B300ER Scorpion uçağının Kazakistan’a 128,1 milyon dolara satışını onayladı.

Kazakistan, 2 adet uçağın yanı sıra, 3 adet muhabere istihbarat sistemi (Communications Intelligence / COMINT), 3 adet aktif faz dizinli radar (Active Electronically Scanned Array/ AESA), 3 adet kızılötesi sensör, 3 adet elektronik istihbarat sistemi (electronic intelligence/ELINT), yer kontrol istasyonu, personel eğitimi, yazılım ve lojistik destek de sözleşme kapsamında yer alıyor.

ABD Kongresi, Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından satış hakkında bilgilendirildi.

DSCA yaptığı açıklamada, “Önerilen bu satış, Orta Asya’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan bir ortak ülkenin güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir” dedi.

Ayrıca açıklamada, kabiliyetin Kazakistan’ın ülkeyi mevcut ve gelecekteki tehditlerden korumak için caydırıcılığını artırmasına yardımcı olacağı söylendi. Kazakistan’ın bu teçhizatı ve hizmetleri silahlı kuvvetlerine almakta zorluk çekmeyeceği belirtildi.

Bu ekipman ve desteğin bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceğine vurgu yapılan açıklamada, ana yüklenicinin, Türk iş insanları Fatih ve Eren Özmen’in sahibi olduğu Sierra Nevada Corporation, Hagerstown, MD olacağı ifade edildi.

KAZAKİSTAN HABERLERİ ABD İSTİHBARAT UÇAĞI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500