TÜRK'E ZULÜM BİTMİYOR

TÜRK'E ZULÜM BİTMİYOR

Dünyanın neresine giderseniz gidin Türklere yapılan zulüm bitmiyor. Türklere yapılan zulmün yeni adresi Batı Trakya

TÜRK'E ZULÜM BİTMİYOR
Bu içerik 293 kez okundu.
Advert

Dünyanın neresine giderseniz gidin Türklere yapılan zulüm bitmiyor. Türklere yapılan zulmün yeni adresi Batı Trakya 
BATI TRAKYA’DA TÜRK OKULLARININ İSİMLERİ DEĞİŞTİRİLDİ!
TÜRK VARLIĞI YOK SAYILMAK İSTENİYOR!

Batı Trakya’da Türk azınlığa ait okulların isimleri gece vakti, sessiz sedasız, habersiz; bir gece operasyonu ile değiştirildi! Okul isimlerindeki “ Azınlık ”ibaresi kaldırılıp yerine “ Müslüman” ibaresi kondu! Gümülcine Azınlık Medrese-i Hayriye Ortaokulu ve Lisesi'nin ismi, değiştirilip “Gümülcine Müslüman Medrese-i Hayriye Ortaokulu ve Lisesi” olarak adlandırıldı ve tabela değiştirildi.

TÜRKLERDEN BÜYÜK TEPKİ
Yunanistan yönetiminin bu adımına Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'ndan da (BTTADK) tepki geldi. Bu işlemin kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada "Emrivaki şekilde gerçekleşen bu uygulama ile azınlığımızın, 'uluslararası azınlık' statüsü de görmezden gelindi" Lozan’da var olan ve 1954’den beri kullanılan haklar gasp edilemez ifadesi yer aldı.
'VARLIĞIMIZI HEDEF ALIYORLAR'

‘TÜRK VARLIĞINI YOK ETMEK SAHİPSİZ, DESTEKSİZ BIRAKMAK İSTİYORLAR!’
Okul Aile Birliği ve Okul Encümen Heyeti'nden yapılan ortak açıklamada ise, "Gece yarısı yapılan operasyonu, oldu-bittiyi asla kabul etmiyoruz" denildi. Açıklamada, okulların isimlerinin 2009'da da benzer şekilde değiştirilmek istendiği vurgulanarak, "Bu durum, varlığımızı yok edip soyu belli olmayan bir toplum meydana getirme gayretidir. Varlığımızı yok ederek köksüz bir millet oluşturmaktır" denildi. Rodop ili Değişiklik Hareketi Partisi (KİNAL) milletvekili İlhan Ahmet de cevaplanmak üzere parlamentoya sunduğu soru önergesinde, Gümülcine ve İskeçe'deki okulların isimlerinde yapılan değişikliğin bir hata olduğunu hatırlattı.

OKUL SAYISI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ

Gümülcine ve İskeçe'de Müslüman Cemaati Vakıflarına ait Gümülcine Medrese-i Hayriyesi ve İskeçe Medresesi, 1923'ten itibaren Lozan Antlaşması hükümlerine göre Yunanistan Eğitim ve Dinişleri Bakanlığına bağlandı. Başlangıçta 3 yıllık eğitim veren medreselere, 2000-2001 eğitim yılında Yunanistan Eğitim ve Dinişleri Bakanlığı tarafından, 6 yıllık okul olarak ortaokul ve lise denkliği getirildi. Bugün Gümülcine ve İskeçe'deki medreselerde toplam 600 civarında erkek ve kız öğrencisi bulunuyor. Türkçe-Yunanca olmak üzere çift dilde eğitim veren medreselerde, dini derslerin yanı sıra fen dersleri de okutuluyor. 25 yıl önce Türk azınlığa ait 231 ilkokulun bulunduğu ülkede bu sayı yarıya düştü.
 İstanbul Rumları ile Batı Trakya Türkleri karşılıklı olarak mübadele Dışı bırakılmıştı. Batı Trakya’yı oluşturan Dedeağaç, Gümülcine ve İskeçe’de yaşayan Türkler vatanın dışında kaldıklarında Batı Trakya’nın %92’sini oluşturuyorlardı. Batı Trakya önce Bulgaristan’a, daha sonra Yunanistan’a bağlanmıştı. ( bu konuya dair başkanımızın bir ay kadar önce Batı Trakya Müftüsü İbrahim Şerif Bey İle yapmış olduğu ve YouTube arşivimizde yer alan konuşmaya göz atılabilir)

AZINLIK OKULLARI ENCÜMENLER BİRLİĞİNİN KONUYA DAİR BİLDİRİSİ:
 
AZINLIK OKULLARI ENCÜMENLER BİRLİĞİ DERNEĞİ

İletişim Bilgileri:
Adres: Agchialou 1-3-5, 6.Kat- Komotini
Tel.& Faks :2531035758
e-mail :syndesmos.ef@gmail.com
               

 Konu: Medrese Encümen Heyeti Görev ve Yetkilerinin, Görevli ve Yetkili olmayanlar tarafından keyfi kullanılması.  


 

Derneğimiz ve tüm veliler olarak, 24 Aralık 2020 tarihinde Okul Encümenlerinin haberi dahi olmadan Gümülcine Hayriye Medresesi Tabelasının Değiştirilmiş olduğunu öğrendik. Yeni konulan tabelada artık Medrese Azınlık Okulu değil ama Müslüman Okulu olmuş.
 Dernek Yönetim Kurulu olarak yaptığımız değerlendirmede böyle bir hareket bekliyorduk, çünkü 13 Ağustos 2020 tarihinde, 105398 protokol numaralı, Eğitim Bakanlığı Medreseler Bölümünden gelen bir yazı ile okul yönetimine AZINLIK MEDRESESİ değil, bundan sonraki tüm yazışmalarda MÜSLÜMAN MEDRESESİ yazılması talimatını veriyordu. Bu hareket ile Medreselerin kökü kesilmiş, yeni okul olarak, yani azınlık okulu değil ama devlet okulu olarak faaliyet göstereceği çalışması yapılmış olduğu aşikârdır.
Her şeye rağmen şunun çok iyi bilinmesi gerekiyor, Azınlık eğitimi ve eğitim müfredatı dahi ikili anlaşmalarla garanti altına alınmıştır. Bu şekilde keyfi uygulamalar ile sabahtan akşama çıkarılan bakan kararları ile Azınlık eğitimine müdahale edilmesi asla ve asla kabul edilemez, oldu-bitti ’ye getirilemez.
9 Ekim 1954 yılında yayınlanan 3065/1954 sayı ve tarihli Batı Trakya’da Türk Okullarının kurulmasına dair kanun hükmünde kararname ile Batı Trakya’da Türk okulları Kurulmuş ve 5. Maddesi ile Encümen Heyetlerinin Görev ve yetkileri belirlenmiştir. Batı Trakya’daki Medreseler de bu yasa kapsamında faaliyet göstermiştir. Bunun devamında da Azınlık eğitimini ilgilendiren yasalar çıkmıştır. 694/1977 sayı ve tarihli Batı Trakya’daki Azınlık Okullarına ilişkin yasa halen yürürlüktedir. Bu zamana kadar bu yasaya tabi olan, bu yasaya uygun olarak faaliyet gösteren Medreseler ne oldu da Azınlık okulu olmaktan çıkarılmak isteniyor?
Eğitim bakanlığı yetkilileri bu konuda bir açıklama yapmalı, bu soruları cevaplamalıdır.
Bir önemli konu da, söz konusu tabela eğer değiştirilecekse, Encümen Heyeti tarafından değiştirilebilir. Başka birilerinin Okulun tabelasını değiştirmesi kanunsuzdur. Hangi hak, hangi kanun ve hangi yetki ile Okulun Tabelasını değiştiriyor? Okul encümenlerinin yetkisini GASP etmeye kimin hakkı var?
Encümenlerin görev ve yetkilerinin GASPEDİLMESİNİ asla kabul etmiyoruz.
Bu hukuksuz davranışı asla ve asla kabul etmediğimizi ve Gümülcine Hayriye Medresesi Encümen Heyetinin yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.
Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın en önemli ve hassas konularından biri olan Eğitim konusunu farklı bir boyuta çekmek isteyenler olmuştur ve olacaktır. Bunun farkındayız. Birileri Medreseleri arka bahçesi yapma hayali kuruyor olabilir, ama şunu iyi bilsinler ki bu hayalden öte geçmeyecektir.
Bir kez daha belirtmek isteriz ki Medreseler AZINLIK OKULUDUR, aksini hayal edenlere, çok kısa zaman önce Gümülcine Hayriye Medrese ’si Öğrencilerinin verdiği onurlu mücadeleyi hatırlatıyor, bu onurlu mücadeleyi veren evlatlarımızı da alınlarından öpüyoruz.
                                                                    Kamuoyuna Saygılarımızla
                                                 Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Derneği
                                                                          Yönetim Kurulu
PAPDİMA 5   P.Κ. 69100  ΚΟΜΟΤΗΝΗ  ΤEL&FAKS: 25310 35758     syndesmos.ef@gmail.com

X-KOMOTHNH( GÜMÜLCİNE)
Haber Hakan Dikmen

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500