Tokayev 'Bağımsızlık her şeyden değerli' başlıklı makale kaleme aldı

Tokayev 'Bağımsızlık her şeyden değerli' başlıklı makale kaleme aldı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ulusal basın organı Egemen Kazakistan için “Bağımsızlık her şeyden değerli” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Tokayev 'Bağımsızlık her şeyden değerli' başlıklı makale kaleme aldı
Bu içerik 272 kez okundu.
Advert

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ulusal basın organı Egemen Kazakistan için “Bağımsızlık her şeyden değerli” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Tokayev, Kazakistan topraklarının kimsenin hediyesi olmadığını vurgulayarak, atalarından miras kalan en büyük hazine olduğunu kaydetti. Ayrıca Tokayev, Kazakistan topraklarının asla yabancılara satılmayacağını belirtti.

Makalede bağımsız Kazakistan sınırlarının uluslararası düzeyde tanındığını, buna kimsenin itiraz edemeyeceğini vurgulayan Tokayev, Kazakistan topraklarının atalarından miras kalan en büyük hazine olduğunu belirtti. 

'2021 ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜN KİLOMETRE TAŞIDIR'

Kazakistan’ın bu yıl bağımsızlığının 30. yıl dönümünü kaydettiğini belirten Tokayev, “Bu yıl bağımsızlığımızın 30. yıldönümü. Bu, atalarımızın arzuladığı, yeniden canlanan Kazak devletinin, özgürlüğünün güçlendirilmesinde önemli bir kilometre taşıdır. Tarihi olarak, otuz yıl göz açıp kapayıncaya kadardır. Ancak, birçok halk için bu zorluklar ve sevinçler, krizler ve gelişme çağıdır. Aynı yolu biz de takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Her bir neslin belirli zorluklarla karşılaştığını, atalarının korkunç açlık, baskı, dünya savaşı gördüğünü ifade eden Tokayev, “Totaliter dönemde ulusal değerlerimizi, dilimizi, zihniyetimizi ve dinimizi neredeyse kaybettik. Bunların hepsi bağımsızlık sayesinde halkımıza döndü. Ancak millet ve ülke olarak hayatta kalabilmek için bugünün ve gelecek nesillerin yeni zorluklara hazırlıklı olması gerekiyor.” diye konuştu.

KÖKLERİMİZİ SAĞLAM TUTMALIYIZ

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyanın benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya olduğunun altını çizen Tokayev, ekonomik, sosyal, çevresel, biyolojik ve diğer tehditlere ek olarak, olumsuz ideolojik virüslerin de dünya çapında yayıldığını kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“Küreselleşme çağında ülke, bilinçsizce yabancıların etkisine yenik düştüğünün farkında değil. Başka bir deyişle, tuzağa baskı altında değil, gönüllü olarak, bilincinin zehirlenmesi nedeniyle düşüyor. Bu nedenle, yeni çağın artılarını ve eksilerini tartmanın ve faydalarını özümsemenin yanı sıra, köklerimizi sağlam tutmamız gerekiyor. Ulusal kimliğimizden, kültürümüzden ve geleneklerimizden kopmamak, tüm medeniyetlerin beynimizin kaosu tarafından yutulmayacağının tek garantisidir.”

İdeolojik körlüklerle hareket edilmemesi gerektiğini, her bir halkın kendi tarihini yazması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tokayev, ulusal çıkarlar doğrultusunda yazılan şecerenin, gelecek nesillerin bilincini uyandırdığını kaydetti.

'MİLLİ TARİHİMİZİN TEMELİ KADİM ZAMANLARA DAYANIYOR'

Egemenliğin vazgeçilmez parçasının toprak olduğunu, Kazakistan topraklarının ise atalarından miras kalan en büyük hazine olduğunu belirten Tokayev, “Büyük Kazak topraklarını bize kimse hediye bırakmadı. Bizim tarihimiz 1991 ile sınırlı değil. Halkımız, Kazak Hanlığı döneminde de onun öncesi olan Altın Ordu, Türk Kaganatı, Hun, Saka devirlerinde bile bu topraklarda yaşadı, büyüdü. Kısacası milli tarihimizin temeli, kadim zamanlara dayanıyor.” dedi.

Bağımsız Kazakistan sınırlarının uluslararası düzeyde tanındığını, buna kimsenin itiraz edemeyeceğini vurgulayan Tokayev, Kazakistan’ın toprak bütünlüğüne şüpheyle bakan ve komşuluk ilişkilerine zarar vermek isteyen bazı yabancılara hem resmi hem toplumsal olarak karşı koymak gerektiğini ifade ederek, “Milli çıkarlarımızı hem aşla hem taşla korumaya hazır olmamız gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyorum.” dedi.

TOPRAK ASLA YABANCILARA SATILMAYACAKTIR

Gelecek yıl ülkede yabancılara arazi satılmasına yönelik moratoryumun sona ereceğini belirten Cumhurbaşkanı, “Kazak toprağı asla yabancılara satılmayacak. Bunu artık her vatandaşımızın bilmesi şart” dedi.

ADİL BİR TOPLUM İNŞA EDECECEĞİZ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, kaleme aldığı makalede önümüzdeki dördüncü on yılın hedefi güçlü bir ülke ve olgun bir ulus olma vurgusu yaparak, "Bu doğrultuda siyasi ve ekonomik reform sürecini ve milli bilincin modernleşmesini sürdürmeliyiz ve çağdaş gereksinimlere uyarlanmış yeni bir ulus kimliği oluşturmalıyız" dedi.

Tokayev sözlerine "Adil bir toplum ve etkili bir devlet inşa etmek istiyorsak Her işimizde adalet ilkesini rehber edinirsek, kesinlikle bunu başaracağız" diyerek devam etti.

HER VATANDAŞIMIZ KAZAK DİLİNİ BİLMELİDİR

Devlet dilinin ülkenin sembollerinden biri olduğunu, Kazakistan’ın resmi dilinin de Kazakça olduğunu kaydeden Tokayev, her vatandaşın Kazak dilini bilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aynı Zamanda Tokayev, resmi dilin yaygın kullanımının, Rusça başta olmak üzere diğer dillerin kullanımının kısıtlandığı anlamına gelmediğini vurguladı.

'BAĞIMSIZLIK HER ŞEYDEN DEĞERLİDİR'

Cumhurbaşkanı Tokayev, Kazakistan'ın bağımsızlığına vurgu yaptığı makalesinde ek olarak:

"Bağımsız bir ülke olmak; onu ilan etmek veya devletin temellerini atmakla tamamlanmıyor. Gerçek bağımsızlık mücadelesi; günlük çalışmayla, sürekli ve tutarlı ulusal politika ile sonsuza kadar sürecektir. Biz sadece güçlü bağımsız bir devletle bir ulus olarak yeryüzünde yaşayabiliriz" dedi.

KAYNAK : KARAR.COM

KAZAKİSTAN TOKAYEV BAĞIMSIZLIK Egemen Kazakistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500