turkmen.news'e atifta bulunan GBNews’e göre, Türkmenistan Havayolları'na ait Boeing 737 (kuyruk numarası EZ-A020) bugün yerel saatle 12: 30'da Münih'e indi.

Uçak Münih'e boş geldi. Aşkabat'a dönüş uçuşunda altı Alman doktor aldı. Türkmenistan'a yaptıkları seyahatin amacı bilinmiyor. Resmi basın ise, uçağın Münih'e uçtuğunu bildirmedi.

Ayrıca turkmen.news, doktorların 10 Ocak'ta Almanya'ya döneceğini öğrendi. Türkmen Boeing 737, Münih'e teslim edildikten sonra Londra'nın Luton havaalanına gidecek. Hangi amaçla kesin olarak bilinmemektedir.

Bu, son altı ayda Münihli doktorların Türkmenistan'a üçüncü ziyareti. 27 Ağustos'ta ilk geldiklerinde. Mevcut ziyaret gibi bu ziyaret resmi olarak ilan edilmedi. Uçakta doktorlara ek olarak birkaç kutu sargı ve COVID-19 da dahil olmak üzere virüsleri incelemek için bir teknoloji üreticisi olan Amerikan Promega şirketinin logosunun bulunduğu kutular vardı.

İkinci ziyaret 26 Kasım'da gerçekleşti. Bu kez, Alman doktorların gelişi resmi medyaya yansıdı. Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, 2006'daki ölümünden kısa bir süre önce ilk Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov'u inceleyen Profesör Klaus Parkhofer ile kişisel bir görüşme yaptı. Diğer birçok Alman doktora, Türkmenistan Devlet Tıp Üniversitesi'nin fahri profesörleri unvanı verildi.

Aynı zamanda resmi medya, COVID-19 salgını sırasında, normal hava trafiğinin durdurulduğu, ülkeye girişinin yabancılar için kapatıldığı ve yurtlarına ihracat uçuşlarıyla dönen vatandaşların ilgili kamplarda 21 günlük karantina altına alındığı COVID-19 salgını sırasında neden yabancı doktorları ziyaret etmenin gerekli olduğunu açıklamadı.

Önceki her iki ziyarete de hükümet gemisi Bombardier Challenger 870 tarafından hizmet verildi. Turkmen.news kaynaklarına göre, 7 Ocak ziyareti beklenmedik bir şekilde düzenlendi. Önceki uçuşların hazırlanması daha uzun sürdü.

Kaynak: Golden Bridge News