Kırım Tatar siyasi tutsaklar, korkunç şartlar altında alıkonuluyor

Kırım Tatar siyasi tutsaklar, korkunç şartlar altında alıkonuluyor

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanarak ağır hapis cezalarına çarptırılan Kırım Tatarları Rüstem Emirüseinov, Arsen Abhairov, Eskender Abdulganiyev Rusya’daki Novoçerkassk t

Kırım Tatar siyasi tutsaklar, korkunç şartlar altında alıkonuluyor
Bu içerik 220 kez okundu.
Advert

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanarak ağır hapis cezalarına çarptırılan Kırım Tatarları Rüstem Emirüseinov, Arsen Abhairov, Eskender Abdulganiyev Rusya’daki Novoçerkassk tutukevine sevk edildi. Avukat Edem Semedlayev, tutukevindeki şartları, korkunç olarak nitelendirdi.

Avukat Edem Semedlayev, temyiz davalarının görülmesini bekleyen Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu), Novoçerkask tutukevine sevk edildiğini bildirdi. Arsen Abhairov ve Eskender Abdulganiyev ile görüştüğünü belirten Semedlayev, “İkisi de korkunç alıkonulma şartlarından şikayetçi. İkisi de koğuşun çok soğuk, rutubetli olduğunu anlattı. Alıkonuldukları tutukevlerinden en kötü şartların bu tutukevinde olduğunu söylediler.” ifadelerini kullandı.

ŞARTLAR O KADAR KÖTÜ Kİ ABDULGANİYEV HÜCREYE GÖNDERİLMEK İSTİYOR!

Siyasi tutsakların 4 Aralık 2020 tarihinde tutukevine getirildiğini belirten Avukat Semedlayev, “Eskender Abdulganiyev’e hala bir battaniye verilmedi. Çok soğuk olduğu için mont ve elinde olan diğer şeylerle örtünmek zorunda kalıyor. Koğuşta 4 kişi bulunuyor. Klozetin yarısı kırık. Şartlar o kadar kötü ki Abdulganiyev hücre cezasına gönderilmeyi talep etti. Ama yönetim hücre cezasındaki şartların daha iyi olduğuna işaret ederek talebini reddetti.” diye kaydetti.

KAYNAK : https://qha.com.tr/kirim/kirim-tatar-siyasi-tutsaklar-korkunc-sartlar-altinda-alikonuluyor/294072/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500