Batı Trakya'da Türk Köyleri Sel Altında Kaldı

Batı Trakya'da Türk Köyleri Sel Altında Kaldı

Pazartesi günü itibariyle başlayan ve bölgemizde etkili olan şiddetli yağmurlar, fırtınalar ve dolu yağışı bazı köylerin sular altında kalmasına neden oldu.

Batı Trakya'da Türk Köyleri Sel Altında Kaldı
Bu içerik 259 kez okundu.
Advert

Rodop bölgesinde Menetler ve Lefeciler ve Kurcalı köyleri selden etkilenen köyler oldu. 

Yerleşim yerlerinden ve yakınından geçen derelerde ve çaylarda su tehlikeli boyutlara ulaştı, taşkınlıklara neden oldu.

Su seviyesinin yükselmesi nedeniyle Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Kurcalı köyünü su bastı. Yağmur sonrası köyün içinden geçen dere taştı.

Taşma sonucu etrafa yayılan su evlerin haremlerine daldı. Bazı evlerde su seviyesinin yarım metreye kadar yükseldiği belirtildi.

Lefeciler'de sorun büyük

Rodop bölgesinde şiddetli yağmurlardan etkilenen köylerden biri Şapçı-Maronya Belediyesi’ne bağlı Lefeciler köyü oldu.

Farklı yerlerden gelen suların birleştiği Lefeciler çayında sular yükseldi ve tehlikeli seviyeye ulaştı.

Çayın sağında ve solunda bulunan yüzlerce tarla sular altında kaldı. Bununla birlikte su taşkınlığı köyün içinde de büyük zararlara neden oldu.

Köye yakın bölgede çaydaki su yükseldiğinde köye taşmaması için çay boyu yapılan set aşırı su akıntısı sonucu patladı.  Yaşanan patlama neticesinde sular köyün içine yöneldi.

Setin patlaması sonucunda bazı evler, arabalar ve tarım araçları sular altında kaldı. Zor durumda kalan köy sakinlerinin yardımına itfaiye çalışanları ve komşuları koştu.

Evleri sular altında kalan vatandaşlar bölgeye giden itfaiye çalışanları ve diğer köylülerin yardımıyla tehlikeli bölgeden tahliye edilerek güvenli yere götürüldüler.

Millet gazetesine aktarılan bilgiler doğrultusunda, şiddetli yağmurlar sonrası yaşanan taşkınlık neticesinde Lefeciler köyünde ciddi anlamda zararların meydana geldiği yöndedir. 

KAYNAK https://www.cinarfm.gr/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500