Türkmenistan halter müsabakalarına ev sahipliği yapmaya hazır

Türkmenistan halter müsabakalarına ev sahipliği yapmaya hazır

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Uluslararası Halter Federasyonu Başkan Vekili Michael Irani teşekkür mesajı gönderdi

Türkmenistan halter müsabakalarına ev sahipliği yapmaya hazır
Bu içerik 511 kez okundu.
Advert

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Uluslararası Halter Federasyonu Başkan Vekili Michael Irani teşekkür mesajı gönderdi. Uluslararası Halter Federasyonu Başkan Vekili Michael Irani Türkmen Lideri’ne mektup göndererek, 2018 yılında Aşkabat’ta gerçekleştirilen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkmenistanlı sporcunun kümüş madalyasının altın madalyaya dönüştüğünü haber vermişti. Bu da, 2018 Dünya Halter Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Tailandlı sporcunun doping kullandığı ortaya çıkmasıyla gerçekleştiği belirtildi.

Türkmen Lider, gönderdiği iadeyi mektubunda; Aşkabat’ta düzenlenen 2018 Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkmenistan vatandaşı Yulduz Jumabayeva’nın 45 kiloya kadar ağırlık kategorisinde altın ve gümüş madalya kazandığı müjdesini veren Uluslararası Halter Federasyonu Başkan Vekili Michael Irani’ye teşekkür etti.

Halterde yurttaşımızın altın ve gümüş madalya kazanmasından çok memnun kaldık ve gurur duyduk. Ayrıca koparmada 104 kilo, toplam 179 kilogram kaldıran  Türkmen sporcunun gençler arasında dünya rekorunu yenilemesi gururumuzu artırdı diye mektubunda belirten Devlet Başkanı, sporun geliştirilmesi, bu alanda geniş uluslararası işbirliğinin tesis edilmesinin devlet politikasının öncelikleri arasında yer aldığını kaydetti.

Kısa bir tarihi süreçte Türkmenistan’da uluslararası spor etkinliklerinin yüksek düzeyde yapılmasına imkan veren bölgede benzeri bulunmayan Olimpiyat kenti de dahil olmak üzere dünya standartlarına uygun modern spor kompleksleri ve tesisleri inşa ettiğini kaydeden Türkmen Lider, 2017 yılında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarını, 2018’de “Amul – Hazar 2018” Uluslararası rallisini ve Dünya Halter Şampiyonası’nın yanı sıra çeşitli spor dallarında Asya Şampiyonasını organize ettiklerini ifade etti.

KAYNAK : https://www.atavatan-turkmenistan.com/tr/spor/turkmenistan-halter-musabakalarina-ev-sahipligi-yapmaya-hazir/
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500