Rus Savcılığı, St. Petersburg'taki Zeki Velidi Togan anıtından rahatsız oldu!

Rus Savcılığı, St. Petersburg'taki Zeki Velidi Togan anıtından rahatsız oldu!

Rusya Federasyonu’nun St. Petersburg şehrindeki savcılık, ünlü Türkolog Zeki Velidi Togan anıtının Rusya Ceza Kanunu’ndaki aşırılıkla mücadele yasasını ihlal ettiği gerekçe gösterilerek yıktırılmasını talep etti.

Rus Savcılığı, St. Petersburg'taki Zeki Velidi Togan anıtından rahatsız oldu!
Bu içerik 428 kez okundu.
Advert

Rusya Federasyonu’nun St. Petersburg şehrindeki savcılık, ünlü Türkolog Zeki Velidi Togan anıtının Rusya Ceza Kanunu’ndaki aşırılıkla mücadele yasasını ihlal ettiği gerekçe gösterilerek yıktırılmasını talep etti.

Ünlü Türkolog, Ordinaryüs Prof. Dr. Zeki Velidi Togan’ın St. Petersburg Devlet Üniversitesinde bulunan büstü, Rusya Federasyonu savcılarını rahatsız etti. St. Petersburg Üniversitesine, bugün bölge savcılığından bir bildiri gönderildi. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, savcılık Togan’ın büstünün kaldırılması talebinde bulundu.

RUS SAVCILIĞI, ZEKİ VELİDİ TOGAN’IN BÜSTÜNÜ YIKTIRMAK İSTEDİ!

Savcılığın talimatında, üniversitede Türkolog Zeki Velidi Togan’ın büstü, aşırılıkla mücadele yasasını ihlal ettiği kaydedilirken; Togan’ın “Nazi lideri Hitler’in destekçisi” olduğu ifade edildi.

BÜYÜK TÜRKOLOG ZEKİ VELİDİ TOGAN

Başkurt tarihçi ve fikir adamı Zeki Velidi Togan, 26 Temmuz 1970 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu. Vefatından yarım asır geçmesine rağmen bıraktığı miras bugün hala silinmedi.

Zeki Velidi Togan, İdil Ural coğrafyasında Tatar ve Başkurt halklarının yoğun olarak yaşadığı bir bölgede dünyaya geldi. 1890 yılında Başkurt bir ailede, İsterlitamak şehrinin Közen köyünde dünyaya gelen Togan, küçüklüğünde Arapça ve Farsça üzerine inşa edilen klasik bir eğitim aldı.

1908 yılına gelindiğinde ise Zeki Velidi Togan, ailesine haber vermeden eğitim arzusu ile Tataristan’ın Kazan şehrine geldi. Kazan’da Türk tarihi ve edebiyatı üzerine yetkinlik kazandı. Yayınladığı “Türk ve Tatar Tarihi” ona daha 1911 yılında akademik bir ün sağladı.

1913’te Türkistan yolculuğuna çıkan Zeki Velidi Togan, Fergana bölgesinde Kutadgu Bilig’in 11. yüzyıla ait el yazması bir nüshasını buldu.

Akademik alanda çok hızlı bir yükseliş yaşayan Zeki Velidi Togan, siyasi alanda da kendi halkının temsilcisi oldu. Duma’da Ufa Başkurt Müslümanlarının temsilcisi olarak yer aldı.

BAŞKURTLARIN İLK VE TEK CUMHURBAŞKANI

Bolşevik Devrimi’nin patlak vermesinden sonra ortaya çıkan iktidar boşluğu ve kaos ortamında 29 Kasım 1917’de Başkurtistan’ın bağımsızlığını ilan etti. Zeki Velidi Togan, Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Ancak Başkurtistan girişimi sadece 3 ay içerisinde Bolşeviklerin Orenburg’u işgal etmesi ile sonlandı. Zeki Velidi Togan ilk olarak hapse atıldı ancak daha sonra kaçmayı başardı.

Zeki Velidi, 1920li yılların başında Basmacı Hareketi ile Ruslara karşı mücadele içerisinde bulundu.

AVRUPA YERİNE TÜRKİYE’Yİ SEÇTİ

Parlak akademik kariyeri nedeniyle Avrupa’nın büyük üniversitelerinin kapıları Zeki Velidi Togan’a açık olsa da o soydaşı olan Türkiye’yi seçti.

1925’te Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’nda tercüme ofisinde görev aldı. Çeşitli üniversitelerin Türkoloji sahasındaki kaynak yetersizliğine çözümler üretti.

1939 yılında İstanbul Üniversitesi, Genel Türk Tarihi Kürsüsü’nü kurdu. 1970 yılında İstanbul’da hayata veda etti.

Zeki Velidi Togan’ın birçok eseri hala Genel Türk Tarihi alanında birincil kaynak olarak kullanılmaktadır. İslam öncesi Türk tarihi alanında bilimsel olarak akla gelen ilk öncülerdendir.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/guncel/rus-savciligi-st-petersburg-taki-zeki-velidi-togan-anitindan-rahatsiz-oldu/296302/
BAŞKURDİSTAN BAŞKURDİSTAN HABERLERİ ZEKİ VELİDİ TOGAN TÜRKOLOG TÜRKOLOJİ TÜRKÇÜLÜK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500