2020 yılında Kırgızistan'dan Özbekistan'a sığır ve koyun ihracatı 9,2 kat arttı.

Buna göre Kırgızistan, geçen yılın ilk 11 ayında komşu ülkeye 10,4 bin büyükbaş ve 36 bin küçükbaş hayvan ihraç etti. 2019 yılında bu rakam büyükbaş hayvanlar için 574, küçükbaş hayvanlar için 4,4 bin oldu.

Geçen yıl Özbekistan, Kırgızistan'ın hayvancılık ihracatının % 98'ini karşıladı. Ancak girişimciler, Ulusal İstatistik Komitesi'nin bu verilerinin gerçek rakamlarla uyuşmadığına inanıyor. Onlara göre, kaçakçılık göz önüne alındığında, çiftçiler 2020'de birkaç kat daha fazla hayvan sattı.

"Bu rakamlara pek inanmıyorum" dedi. Piyasayı da analiz ediyoruz ve bu veriler gerçek rakamlarla eşleşmiyor. İhracat yasağı kaçakçılar için iyiydi. Kırgızistan İhracatçılar ve İthalatçılar Birliği Başkanı Lenara Niyazbekova, her zamankinden daha aktif ”dedi.

Kasım 2020'de hükümet, canlı hayvan ihracatını geçici olarak yasakladı. Tarım Bakanlığı bunu gıda güvenliğiyle açıkladı. Ancak bu kısıtlama bazı çiftçileri kızdırdı. Bir hafta sonra, kurum başkanı Tilek Toktogaziev toplu kaçakçılıktan şikayet etti. Güneyden hayvan kaçırıldığına dair birçok rapor aldık. Sadece sığır alırsak, her gün 1000'e kadar baş ihraç ediliyor ”dedi.

Kırgızistan ile Özbekistan arasındaki sınırın uzunluğu 1.378 km'dir ve bunun% 15'i tanımsızdır. Bir Ala-Buka mahallesi sakini, bazı bölgelerde herhangi bir engel bulunmadığından komşu ülkeye hayvancılığın taşınmasının çok kolay olduğunu söyledi:

- Özbekistan'dan alıcılar kendileri gelir veya satıcılardan yardım alırlar. 30-40'tan 100'e kadar satın alıyorlar. Ala-Buka, Aksy, Chatkal ve Uzgen mahalleleri çok fazla açık araziye sahip olup, hayvancılık doğrudan meralardan sürülebilir. Kimse kontrol etmiyor. Kontrol etseler bile, otlayan bir hayvan olduğunu söylüyorlar.

Resmi istatistiklere göre, Kırgızistan'da 2020'de gıda fiyatları% 17,6, et ise% 26,3 artacak. Yılın ikinci yarısına kadar et fiyatı 350 som'u geçmedi ve yıl sonunda 450-500 som'a yükseldi.