Cumhurbaşkanı Aliyev’den TÜRKSOY’a teşekkür

Cumhurbaşkanı Aliyev’den TÜRKSOY’a teşekkür

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinovun da bulunduğu Türk Dünyası İşbirliği Teşkilatları Başkanlarından oluşan heyet Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Aliyev’den TÜRKSOY’a teşekkür
Bu içerik 217 kez okundu.
Advert

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinovun da bulunduğu Türk Dünyası İşbirliği Teşkilatları Başkanlarından oluşan heyet Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyevaya işgalden azat olunan Karabağ bölgesinin Ağdam ve Füzuli kentlerine yaptıkları ziyaret nedeniyle teşekkürlerini iletti.

KAFKASIN HİROŞİMASI

Cumhurbaşkanı Aliyev, yabancı gazetecilerin Kafkasın Hiroşiması adını verdikleri Ağdamı ve yerle bir edilen, bayrak dikmek için bile bir binanın bulunamadığı Füzuli kentini Türk Dünyası İşbirliği Teşkilatları Başkanlarının kendi gözleriyle görmelerinin ve burada Azerbaycanın tarihi ve kültürel mirasının nasıl yok edildiğini tanıklık etmelerin önemli olduğunu vurguladı.

Savaşın ilk günlerinden itibaren Azerbaycanın toprak bütünlüğü ve bu amaçla yürüttüğü haklı mücadelesinin yanında olduklarını beyan eden Türk Konseyi ve TÜRKSOY'a da teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yaklaşık 30 yıl süren ermeni işgalinden azat edilen Karabağın kardeş ve dost ülkeler ile birlikte yeniden canlanarak ihtişamlı görümüne kavuşacağına olan inancını dile getirdi.

"KÜLTÜREL MİRASI YOK ETTİLER"

Bölgenin yeniden canlanması ve tarihi-kültürel eserlerin yeniden inşası için TÜRKSOY'un aktif destek sağlayacağına olan inancını da vurgulayan Aliyev, bölgedeki kültür abidelerinin, kültürel mirasın tamamıyla yok edildiğinin altını çizerek, bölgenin kültür sanat mirasının yeniden canlanmasının TÜRKSOY'un çalışmalarının odak noktasında olacağına inandığını söyledi.

Türk Dünyası kültür ve sanat insanlarının tebriklerini ve selamlarını Azerbaycan halkına ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e ileten TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, işgalden azat olunan Azerbaycan kentlerine ziyaretine ilişkin görüşlerini paylaştı.

TÜRKSOY'un Karabağ bölgesinde gerçekleştirmeyi planladığı faaliyetlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Aliyev'e bilgi veren Kaseinov, Azerbaycan'ın kültür ve sanat beşiği ve bu yıl Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Azerbaycan'ın Kültür Başkenti ilan edilen Şuşa ile Karabağ'ın diğer şehirlerinde düzenlenecek kültür sanat etkinliklerinde aktif iştirak edeceklerini kaydetti.

Düsen Kaseinov, TÜRKSOY'un yakın gelecekte gerçekleştirilecek çalışmalar programına Cumhurbaşkanı Aliyev'in düzenlenmesini istediği, Azerbaycan'ın ünlü lirik şairi Molla Penah Vagif'e ithaf edilen Vagif Şiir Geceleri ile Harı Bülbül festivallerinin dAhil edildiğini ve bu yönde çalışmaların başladığını sözlerine ekledi.

KAYNAK : HURRİYET

AZERBAYCAN İLHAM ALİYEV TÜRKSOY
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500