Batı Trakya Türklerinin direniş günü

Batı Trakya Türklerinin direniş günü

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk, Batı Trakya Türklerinin Milli Direniş Günü olan “29 Ocak” günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu

Batı Trakya Türklerinin direniş günü
Bu içerik 325 kez okundu.
Advert

29 Ocak 1988’de Batı Trakya Türklerini Gümülcine’de sokağa döken Yunan hükumetinin uygulamalarının sürmesi nedeniyle tam 33 yıldır mücadele durmaksızın devam ediyor. Batı Trakya Türkleri, her yıl Türk kimliğine dönük saldırılara karşı direnişe geçtikleri günü “29 Ocak Türklerin Milli Direniş Günü” adıyla anıyorlar.

Dernek Genel Başkanı Yüksel Öztürk, yaptığı açıklamada 29 Ocak'ın Batı Trakya Türkleri için bir "direniş günü" olduğunu, 33. yılında bu direnişi dünyaya anlatmaya devam ettiklerini ifade etti.

29 OCAK MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ

Derneği İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk açıklamasında , “Batı Trakya Yunanistan sınırları içerisinde kalan ve statüsü 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması ile belirlenmiş yaklaşık 150 bin Türk azınlık mensubunun yaşadığı bölgenin adıdır. Bu azınlık Yunanistan'a emanet edildiği tarihten itibaren çok çeşitli haksızlıklar ile karşılaşmış ise de verdiği mücadelesinde hiç bir zaman meşruiyetin dışına taşmamış, milli ve manevi değerlerine ilişkin her türlü saldırılar karşısında onurlu bir duruş sergilemiştir. Bundan tam 33 yıl önce bugün verilen mücadelenin bayraklaştığı gün olmuş ve azınlık tarafından 29 Ocak tarihi Milli Direniş Günü olarak adlandırılmıştır.”

ONURLU DURUŞ

Yunanistan’ın bu güne kadar Batı Trakya Türk’üne yaptığı uygulamalardan bahseden Yüksel Öztürk, açıklamasında şu şekilde devam etti, “Azınlığın milli kimliğini yok saymaya yönelik kararlara karşı canı pahasına göstermiş olduğu bu onurlu duruş, bugün ''Milli Kimlik ve Direniş Günü'' olarak adlandırıldı. Ülkemizde olduğu gibi Batı Trakyalıların yaşadığı birçok ülkede çeşitli etkinliklerle anılmaktadır.” dedi.

SESİMİZİ DÜNYAYA DUYURACAĞIZ

Dernek Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, Var oluş mücadelemizi anlatmak için her yıl farklı yerlerde bir araya geliyoruz. Sesimizi dünyada duyurmak için bir çok etkinlik ve anma programı düzenliyoruz. Yunan iradesi her ne kadar bizi azınlık olarak yok saysa da varlığımızı sonsuza kadar sürdüreceğiz. “ dedi.

YARGILANMASINI TALEP EDİYORUZ

Başpiskopos İeronimos'un bir televizyon kanalında katıldığı programda, "İslam’ın bir din olmadığını" ve "Müslümanların savaş yanlısı insanlar olduğunu" söylediğini hatırlatan Hüseyin, şöyle konuştu: "Maalesef Başpiskoposun yaptığı açıklama Müslüman alemine, İslam dünyasına hakarettir. Yunanistan Anayasasını ihlal eden açıklamada ne diyor biliyor musunuz, 'İslamiyet dini, bir din değildir. İnananları da yayılmacılığı örgütleyen siyasi parti sempatizanlarıdır' diyor. Bu hakaret karşısında kendilerini hem özre davet ediyoruz hem de Yunan makamlarının harekete geçerek Başpiskoposun yargılanmasını talep ediyoruz."

Haber : Şeymanur Yılmaz

KAYNAK https://www.seskocaeli.com/haber/6324697/bati-trakya-turklerinin-direnis-gunu

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500