Macaristan’daki Bir Çiftlikte Orta Çağ Sikkeleri Keşfedildi

Macaristan’daki Bir Çiftlikte Orta Çağ Sikkeleri Keşfedildi

Osmanlı İmparatorluğu’ndan 16. yüzyılda gelen bir saldırı, paniğe kapılan Macarları, değerli gümüş ve altın sikkelerini saklamaya itmiş olabilir.

Macaristan’daki Bir Çiftlikte Orta Çağ Sikkeleri Keşfedildi
Bu içerik 402 kez okundu.
Advert

Arkeologlar, bir Macar çiftliğine gömülmüş binlerce antik sikke keşfetti. C: Ferenczy Museum

Geçtiğimiz günlerde arkeologlar, bu gömülmüş eserleri Macaristan’da günümüze ait bir çiftlikte ortaya çıkardı. Kazılar sonucu 4 altın sikke ve 7.000 gümüş sikke gün yüzüne çıktı.

 

2019 yılında arkeologlar, Budapeşte’nin yaklaşık 50 kilometre güneydoğusundaki bir Macar köyü olan Újlengyel’de 150 antik sikke keşfetti. Macaristan’daki Ferenczy Müzesi’nin paylaştığı bir Facebook gönderisine göre arkeologlar, 2019 yılındaki keşfin onları teşvik etmesinin ardından diğer eserleri aramak için 2020 Aralık ayının sonunda alana geri döndü.

Mohaç Savaşı’ndan sonra bölge Osmanlı kontrolü altına girmişti. C: Ferenczy Museum

Müzenin nümizmatiği, diğer bir deyişle sikke uzmanı Balázs Nagy, Arkeoloji Topluluğu Örgütü’ndeki gönüllülerin yardımıyla iki günlük keşif gezisine öncülük etti.

Yapılan açıklamaya göre arkeologlar, yakınlardaki bir tepede küçük bir çukur kazdı ve muhtemelen daha önce toprak pullukla sürülürken ikiye bölünmüş bir çömlek ortaya çıkardı. Çömlekte, çukurun etrafına dağılmış halde bulunan binlerce antik sikke bulundu.

Sikkelerin bulunduğu alan. C: Ferenczy Museum

Paylaşılan gönderiye göre, yeni keşfedilen sikke koleksiyonu, yaklaşık 7.000 gümüş ve dört altın sikkeden oluşuyor. Sikkeler muhtemelen 1520 civarında gömüldüğünde, yedi at satın almaya yetecek kadar değerliydi; bu, günümüz şartlarında lüks bir araba satın almaya eşdeğer.

En eski sikke, MS 161’den MS 169’a kadar hüküm süren Roma İmparatoru Lucius Verus’un gümüş denariusu, diğer bir deyişle Roma gümüş sikkesi. Aralarındaki en yeni paralar, 1516’dan 1526’ya kadar Macaristan’ı ve Bohemya’yı yöneten II. Louis zamanına kadar uzanıyor.

Sikkelerin, Mohaç Savaşı sonrasında saklanmış olabileceği düşünülüyor. C: Ferenczy Museum

Açıklamaya göre, 1458’den 1490’a kadar hüküm süren Macaristan Kralı I. Matthias’ın döneminde basılan dört altın, çömleğin kaplamasındaki bir kumaşın altına gizlenmişti. Diğer bulgular arasında, 1458’den 1464’e kadar hüküm süren Papa Pius tarafından basılan nadir bir sikke ve diğer 15. ve 16. yüzyıl hükümdarlarının hâkimiyeti sırasında basılan gümüş sikkeler yer alıyor.

İnsanların bu sikkeleri neden gömdüğü bilinmiyor ancak arkeologlar, Macarların 1526’da Osmanlı İmparatorluğu’ndan gelen bir saldırı sırasında onları gömmüş olabileceğini öne sürüyor.

Yaklaşık 7.000 adet gümüş sikke ortaya çıktı. C: Ferenczy Museum

Facebook gönderisine göre, “Mohaç Savaşı’nın ardından saklanan bu büyüklükteki eser topluluğu Macaristan’da nadir bulunuyor.”

Britannica sitesine göre, Kanuni Sultan Süleyman liderliğindeki Osmanlı İmparatorluğu, 29 Ağustos 1526’da Mohaç Savaşı’nda Macaristan’ı ve müttefiklerini mağlup etti; bu savaş Macar monarşisinin sonunu getirdi ve bölgede Türk ve Habsburg hâkimiyeti kurulmasına yol açtı.

Gümüş sikkelerin yanında bulunan altın sikkeler. C: Ferenczy Museum

Müze, diğer tarihi eserleri bulmak için alanı araştırmaya devam etmeyi planlıyor.

KAYNAK

https://arkeofili.com/macaristandaki-bir-ciftlikte-orta-cag-sikkeleri-kesfedildi/?fbclid=IwAR2eusfpDfPmXDwTVwhTENiOYqBCubK7Kb-SqBBnUzCPr8J01P-X7oqOAeI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500