Türk dili konuşan devletlerin başkanları 2021'de Türkistan'da buluşacak

Türk dili konuşan devletlerin başkanları 2021'de Türkistan'da buluşacak

NUR.KZ muhabirinin bildirdiğine göre, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin (Türk Konseyi) resmi olmayan açıklamaya göre bir zirvesi 2021'de Türkistan'da düzenlenecek .

Türk dili konuşan devletlerin başkanları 2021'de Türkistan'da buluşacak
Bu içerik 306 kez okundu.
Advert

Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı - Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi Pazartesi günü Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreev ile bir araya geldi.

Muhataplar, Türk Keneşi'nin gündemindeki güncel konuları ve 2021 yılında Türkistan'da yapılması planlanan gayri resmi zirvesi için hazırlıkların gidişatını tartıştı .

Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Aibek Smadiyarov, NUR.KZ muhabirine yaptığı açıklamada, "Türk Konseyi zirvesinin 2020 sonbaharında Türkistan'da planlandığını, ancak koronavirüs salgını nedeniyle Türk dili konuşan devletlerin başkanlarının toplantısı gelecek yıla ertelenmek zorunda kaldı. "

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin bir önceki zirvesinin 15 Ekim 2019'da Bakü'de yapıldığını hatırlayın. Kazakistan, etkinlikte Türk Keneşi'nin onursal başkanı statüsüne layık görülen ilk cumhurbaşkanı Elbasy Nursultan Nazarbayev tarafından temsil edildi.

Nazarbayev konuşmasında Türk entegrasyon sürecini sürdürmenin önemine değindi ve Türk Konseyi'nin daha da gelişmesi için iki girişim ortaya koydu.

Öncelikle, bir “Türk vizyonu - 2040” programı geliştirmeyi öneriyorum. Bu belge, Türkçe konuşan topluluğun uzun vadeli hedeflerini ve bunlara ulaşmanın yollarını yansıtmalıdır. Bu sayede devletlerimiz için dış ve yumuşak güç politikası, ticaret ve transit, turizm ve yatırım, enerji ve yeşil ekonomi, küçük ve orta ölçekli işletmeler gibi öncelikli alanlarda etkileşimi güçlendirmeye önemli bir ivme kazandıracağız. " dedim.

Elbasy ayrıca programda kültür ve eğitim, gençlik politikası ve sağlığı, dijitalleşme ve yapay zeka alanlarındaki olayların da yer alması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca, Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı, Türkistan şehri olan "Türk dünyasının beşiği" nin geliştirilmesinin önemi üzerinde durdu.

İkincisi, gelecekte Konseyimizin adını yeniden gözden geçirmeyi öneriyorum. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi düzeyini Teşkilat seviyesine yükseltmenin mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, yapımıza "Türk Devletleri Örgütü" denilebilir, - Nazarbayev önerdi.
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500