Afganistan Türklerinin Hükümete Yönelik Protestosu

Afganistan Türklerinin Hükümete Yönelik Protestosu

Afganistan Türkleri adalet istiyor.

Afganistan Türklerinin Hükümete Yönelik Protestosu
Bu içerik 335 kez okundu.
Advert

Kuzey Afganistan’ın Mezar-ı Şerif şehrinde Afganistan Türklerini kızdırdı. Türkler, Belh Valiliği önünde eylem yaptılar. 3 ay önce 9 yaşındaki Türkmen yavrumuz Abdul Rauf`un Mezar-ı Şerif`te mafya tarafından kaçırılması ve halen çocuktan bir haber olmaması çocuğun ailesinin yüreğini yakıp kavurmuştur.
Abdul Rauf’u kaçıranların, ailesinden büyük meblağda fidye istediği ifade ediliyor. Ben ise, bunun Türkmenler'e karşı bir zulüm ve sistematik bir göç sürecinin başlatılmasının belirtisi olduğunu düşünüyorum. Böyle bir olay ilk defa Türkmenler ‘in başına gelmekle kalmıyor; geçen sene aynı olay geçekleşmişti, üniversiteli bir Türkmen yiğidimiz kaçırılarak şehit edilmişti. Benim kanaatimce bu durum, Afganistan Türkmenleri'nin siyasette yerinin olmayışı ve birlik şuurunun zedelendiği anlamına gelmektedir.
9 yaşındaki Abdul Rauf bir Türkmen evladı, Mezar-i Şerifte silahlı mafya tarafından kaçıldı. Kaçırılmasından 3 ay geçmesine rağmen ne Belh yerel yönetimi ne de devlet merkezinden herhangi bir araştırma yapılmadı. Türkmen soydaşlarımız 3 aydan beri adalet istiyor ve gecesini gündüzüne katıp çadırda, sokakta eylem yapıyorlar. Ama Türkmenlerin sesini duyan olmadı. Hükümetin bu konuyla ilgili sesiz kalmasının ardından tepkiler giderek büyüdü, dolayısıyla bugün Afganistan Türkleri Mezar-i Şerif’in sokaklarını doldurdular ve “adalet istiyorlar” Abdul Rauf’un bulunup ailesine teslim edilmesini, suçlunun adalet önünde cevap vermesini talep ediyorlar.
 

güneytürkistan afganistantürkleri hazaristan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500