Uygur Türklerinin Ankara'daki aile nöbeti yine polis engeline takıldı

Uygur Türklerinin Ankara'daki aile nöbeti yine polis engeline takıldı

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan toplama kampı mağduru Doğu Türkistanlılar, Çin’in Ankara Büyükelçiliği önündeki eylemlerine devam ediyor. Büyükelçilik önünde 3 Şubat 2021 tarihinde başlayan eylemin 7. gününde, izin alınma

Uygur Türklerinin Ankara'daki aile nöbeti yine polis engeline takıldı
Bu içerik 165 kez okundu.
Advert

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan toplama kampı mağduru Doğu Türkistanlılar, Çin’in Ankara Büyükelçiliği önündeki eylemlerine devam ediyor. Büyükelçilik önünde 3 Şubat 2021 tarihinde başlayan eylemin 7. gününde, izin alınmadığı gerekçesiyle polis tarafından engellendiği öğrenildi.

Doğu Türkistanlılar, Çin’in Ankara Büyükelçiliği önündeki eylemlerine devam ettirmek için bugün tekrar toplandı. Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin önünde aile nöbeti tutan toplama kampı mağduru Doğu Türkistanlılar, yaptıkları eylem izinsiz olduğu gerekçesi gösterilerek polis ve güvenlik güçleri tarafından engellendi. Aileleri hakkında Çin’den bilgi talep eden Uygur türkü kamp mağdurları, polisle arbede yaşadı. Uygur aktivistler, yaşanan olayların ardından büyükelçiliğin önünden ayrılmak zorunda kaldı.

“AİLEMİZİ KURTARMAK İÇİN BURADAYIZ”

Büyükelçilik binasının önünden ayrılan aktivistler, büyükelçiliğin yakınında bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, bu eylemin barışçıl bir eylem olduğu ve Türk polisi ile karşı karşıya gelmek gibi bir durumun olmadığı ifade edildi. Basın açıklamasının ardından E-emniyet güçleri, eylemin acilen bitirilmesini isteyerek, “Yeteri kadar sesinizi duyurdunuz, son verin” dedi. Bunun üzerine Uygur aktivistler, “Biz sesimizi duyurmak için değil, ailemizi kurtarmak için buradayız.” dedi.

Öte yandan İYİ Parti Ankara teşkilatı da Uygur aktivistlerin basın açıklaması yaptığı alanda bir açıklama yaptı.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/uygur-turklerinin-ankara-daki-aile-nobeti-yine-polis-engeline-takildi/301008/

UYGUR TÜRKLERİ DOĞU TÜRKİSTAN POLİS ENGELİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500