Türkmenistan'da Judo Müsabakasında Yenilmeyi Reddeden Genç Öldürüldü

Türkmenistan'da Judo Müsabakasında Yenilmeyi Reddeden Genç Öldürüldü

14 yaşındaki judo sporcusu Türkmen Süleyman Tursunbayev, çıktığı müsabakayı kazandıktan sonra dövülerek öldürüldü.

Türkmenistan'da Judo Müsabakasında Yenilmeyi Reddeden Genç Öldürüldü
Bu içerik 567 kez okundu.
Advert

Radio Free Europe / Radio Liberty'nin haberindeki iddiaya göre genç sporcu Tursunbayev, Türkmenistan'da düzenlenen bir turnuvada çıkacağı müsabakadan mağlup ayrılmayı reddettiği için öldürüldü.

Tursunbayev'in ebeveyni, Pazar günü Youtube'da yaptıkları açıklamada oğullarının turnuvayı kazandıktan kısa bir süre sonra Baherden kasabasında kaçırıldığı iddia etti. Genç sporcunun ailesi, bu olayın ardından oğullarının dövülmüş ve baygın hâlde bulunduğunu, kaldırıldığı hastanede ise birkaç gün sonra hayatını kaybettiğini söyledi.

Türkmenistan'daki muhalif gazetelerden Turkmen News'in bildirdiğine göre turnuva organizatörleri, Tursunbayev'den yerel bir askerî okula mensup rakibine karşı oynayacağı müsabakayı kaybetmesini istedi. Tursunbayev ise bunu reddetti. Müsabakadan sonra genç judocunun antrenörü de dövüldü.

Yurt dışındaki Türkmen muhalefet grupları, cinayet üzerine protestolar planlarken Tursunbayev'in ebeveyni de Türkmenistan cumhurbaşkanını konuya ilişkin soruşturma yapmaya çağırıyor. Türkmenistan genellikle insan hakları ihlalleri, baskı ve özgür basının susturulmasıyla gündeme gelmekte.

KAYNAK : Turkmennews
türkmenistan Süleyman Tursunbayev
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500