Financial Times’tan Doğu Türkistan analizi: Türkiye’nin eli kolu bağlı

Financial Times’tan Doğu Türkistan analizi: Türkiye’nin eli kolu bağlı

İngiltere merkezli Financial Times, Doğu Türkistan soykırımı çerçevesinde Türkiye-Çin ilişkilerini mercek altına aldı. Gazete, "Türkiye'nin eli kolu bağlı" yorumunu yaptı.

Financial Times’tan Doğu Türkistan analizi: Türkiye’nin eli kolu bağlı
Bu içerik 435 kez okundu.
Advert

Doğu Türkistan'da yıllardır sistematik bir şekilde Uygur Türklerine zulmeden Çin'e ABD başta olmak üzere batılı devletlerden tepki geliyor. Müslüman Uygur Türklerine yönelik baskı ve şiddet uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırırken Türkiye'nin Çin'e karşı net ve açık bir mesaj vermemesi Londra merkezli Financial Times'ın dikkatini çekti.  Doğu Türkistan soykırımı çerçevesinde Türkiye-Çin ilişkilerini mercek altına alan ekonomi gazetesi, "Türkiye'nin eli kolu bağlı" yorumunu yaptı.

Türkiye’nin yaşayan Uygur Türklerinin endişeleri olduğu belirten gazete, bu ay Ankara’daki Çin Büyükelçiliği önünde beş gün gösteriler düzenlendiğini hatırlattı. Altıncı günden itibaren polisin göstericilere müdahale ettiği belirtildi.

Türkiye’nin Uygur Türklerinin haklarını savunmakla Çin’le ilişkilere zarar vermemek konusunda zorlu bir denge kurma gayreti içinde bulunduğu belirtilen yazıda Kovid aşısı başta olmak üzere yapılan diğer ticaret anlaşmaları ve ülkedeki Çinli iş adamlarının yatırımlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elini zorlaştırdığı belirtildi.

İSTİYORLAR AMA YAPAMIYORLAR
2011 yılında üniversite eğitimi için Türkiye'ye gelen ve bir daha da geri dönmeyen 29 yaşındaki Jevlan Shirmemmet’in sözleri de yer verdi. Annesi 2018 yılının başından bu yana Sincan’da esir tutulan Shirmemmet, “Türkiye’nin bizim yanımızda durmak istediğini biliyoruz, bunu hissediyoruz. Ama bunu yapamıyorlar. Elleri kolları bağlıymış gibi hissediyoruz” dedi.

Makalede, Ankara Üniversitesi Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi Direktörü Merthan Dündar’ın görüşlerine de yer verildi. Dündar, “Onlar Müslüman, onlar Türk ve Türk seçmeni bu konuda oldukça hassas. Hükümet Çin’le çok yakın ilişkiler kuramıyor. Ancak tüm ipleri de koparmak istemiyor” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETTEN SES ÇIKMADI’
Hükümetin söz konusu sorunda muhalefet partilerinin de yoğun eleştirisi altında olduğunu yazan Financial Times, İyi Parti lideri Meral Akşener’in sözlerini aktardı. Akşener’in geçen ay yaptığı bir konuşmada, “Avrupa ve ABD, Uygur kardeşlerimize yapılan zulme karşı konuştu. Ancak Ankara’dan hala bir ses çıkmadı” diye konuştuğu belirtildi.

Hükümet yetkililerinin ise buna karşın, Pekin yönetimiyle kapalı kapılar ardında iletişimin sürdüğü ve endişelerin dile getirildiğini savunduğu vurgulandı.

AŞIYI KOZ OLARAK KULLANABİLİRLER
Pandeminin iki ülke arasındaki işleri daha da karmaşık hale getirdiği anlatılan makalede, Türkiye’nin batılı şirketlerden aşı almakta zorlandığı, Çin’in CoronaVac aşısı için 100 milyon dozluk anlaşması olduğu hatırlatıldı. Suçluların iadesi anlaşması isteyen Çin’in, Türkiye’yle bunu sağlayabilmek için aşı kozunu kullanabileceği öne sürülüyor. Bu durumun Türkiye’deki Uygur Türklerini endişe içine soktuğu da verilen bilgiler arasında.

KAYNAK : MİLLİGAZETE

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500