Hollanda'daki Çin Büyükelçiliği önünde Doğu Türkistan bayrağı göndere çekildi

Hollanda'daki Çin Büyükelçiliği önünde Doğu Türkistan bayrağı göndere çekildi

Doğu Türkistan’da Çin’in soykırıma varan insan hakları ihlallerini Avrupa’nın göbeğindeki Amsterdam’da tek başına duyuran Uygur Türkü Abdürrahim Gheni, Lahey’deki Çin Büyükelçiliği önünde Doğu Türkistan bayrağını göndere çekti. Hollanda’da geçen hafta par

Hollanda'daki Çin Büyükelçiliği önünde Doğu Türkistan bayrağı göndere çekildi
Bu içerik 259 kez okundu.
Advert
Doğu Türkistan’da Çin’in soykırıma varan insan hakları ihlallerini Avrupa’nın göbeğindeki Amsterdam’da tek başına duyuran Uygur Türkü Abdürrahim Gheni, Lahey’deki Çin Büyükelçiliği önünde Doğu Türkistan bayrağını göndere çekti. Hollanda’da geçen hafta parlamento, Çin’in Uygur Türklerine karşı soykırım işlediğini kabul etmişti.

Uygur Türkü aktivist Abdurehim Gheni, Hollanda Dam Meydanı’nda iki seneyi aşkındır Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına ve yaşanan insan hakları ihlallerine karşı protesto gösterisi yapıyor.

DOĞU TÜRKİSTANLI AKTİVİST ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ BİR HAFTA BOYUNCA AİLE NÖBETİ TUTACAK

Dünyanın birçok noktasında devam eden Doğu Türkistanlıların aile nöbeti, Hollanda’da da Uygur Türkü aktivist Abdurehim Gheni tarafından düzenleniyor. Gheni, bugünden itibaren bir hafta boyunca Çin’in Lahey (Den Haag) Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi yapacak. Bugün başlayan aile nöbetinde Doğu Türkistan Milli Marşı çalındı ve Doğu Türkistan bayrağı göndere çekildi. İşte o görüntüler:

UYGUR AKTİVİST, HOLLANDA’DA İKİ SENEDİR SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

Doğu Türkistan’daki ailesinden yıllardır haber alamayan Geni, son çareyi Çin’in Amsterdam Başkonsolosluğuna başvurmakta bulmuştu. Çin diplomatlarının şikayeti sonrası eylem yaptığı başkonsolosluk binasından kovularak gözaltına alınmıştı. Olayın anlaşılmasıyla salıverilen Uygur aktivist, ailesi hakkında bilgi talep ederek gönderdiği mektuba, Çin makamlarınca cevap verildiğini kaydetti. Mektubun içeriğini QHA ile paylaşan Uygur aktivist, belgede ailesinin son durumuna ait hiçbir verinin bulunmadığını ve kardeşlerinin tamamının bir dizi bahaneyle ağır hapis cezası aldığını kaydetti.

Türkiye ve dünyada birçok Doğu Türkistanlı, Çin’in yurt dışı temsilcilikleri önünde eylem yapıyor. Doğu Türkistanlılar, yıllardır haber alamadıkları aileleri hakkında Çin hükumetinden bilgi talep ediyor. Doğu Türkistan’da Çin’in soykırıma varan insan hakları ihlallerini Avrupa’nın ortasındaki Amsterdam’da tek başına duyuran Uygur Türkü Abdurehim Gheni de bunlardan birisi. Uygur aktivist, Dam Meydanı’nda Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerini duyurmak ve aile üyelerinden haber almak için mücadeleye devam ediyor.

HOLLANDA UYGUR SOYKIRIMINI KABUL ETTİ

Hollanda Temsilciler Meclisi, Çin’in Uygur Türklerine yönelik sistematik baskı ve asimilasyon politikaları uyguladığını ve soykırım yaptığını kabul etti. Hollanda, ABD ve Kanada’nın ardından Çin’in işlediği insan hakları ihlallerini gündeme getiren üçüncü ülke oldu.

KAYNAK https://qha.com.tr/haberler/guncel/hollanda-daki-cin-buyukelciligi-onunde-dogu-turkistan-bayragi-gondere-cekildi/306329/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500