Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Zakiyev, evine yapılan baskının ayrıntılarını anlattı

Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Zakiyev, evine yapılan baskının ayrıntılarını anlattı

Tataristan’ın başkenti Kazan’da bulunan Bütün Tatar İçtimai Merkezi ofisinde ve Bütün Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev’in evinde arama yapıldı. Aramanın, 2019 yılında düzenlenen miting çerçevesinde Rusya Ceza Kanununun 282. maddesi (nefreti kış

Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Zakiyev, evine yapılan baskının ayrıntılarını anlattı
Bu içerik 224 kez okundu.
Advert

Tataristan’ın başkenti Kazan’da Bütün Tatar İçtimai Merkezi ofisinde ve Bütün Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev’in evinde bu sabah baskın düzenlendi. Bütün Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, evine yapılan baskının ayrıntılarını aktardı. Azatlık Radyosuna konuşan Zakiyev, Rusya Ceza Kanununun 282. maddesi (nefreti kışkırtma, insan onurunun aşağılama) uyarınca başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermek için 5 Mart 2021 tarihinde Tataristan Soruşturma Komitesine çağrıldığını bildirdi.

Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Zakiyev, kendisinin ve eşinin telefonuna el konulduğunu belirterek, “Bu sabah 6.30’da evime FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) ve OMON (özel polis timi) görevlileri baskın yaptı. Arama hem evimde hem de Bütün Tatar İçtimai Merkezi ofisinde yapıldı. Benim telefonuma el koydular ve nedense eşimin telefonunu aldılar. Kibar davrandılar ama evin her yerini aradılar. Yarın saat 14.00’da Soruşturma Komitesine gitmem gerekiyor. Ancak soruşturmada kim olarak geçtiğim (şüpheli, tanık vs.) hakkında hiçbir şey söylemediler. Bu tam bir kanunsuzluktur. Soruşturma 2019 yılında düzenlenen miting çerçevesinde başlatıldı. Fakat 2019 yılındaki miting merkez tarafından değil bir kişi tarafından organize edilmişti.” ifadelerini kullandı.

AVUKAT ZLATKİN: DAVA İLE İLGİLİ HİÇBİR BİLGİ VERİLMEDİ

Avukat Aleksey Zlatkin, 2019 yılındaki miting çerçevesinde açılan soruşturma kapsamında geçen sene bir kaç aktiviste ceza verildiğini belirtirken, “Zakiyev’in adı bu davada hiç geçmiyordu; ne sanık ne de tanık olarak. Dava ile ilgili bize hiçbir bilgi verilmedi, kimse onun neye dayandığını bilmiyor.” dedi.

Ayrıca Avukat, arama sırasında Zakiyev’n dairesine girmesine izin verilmediğini vurguladı. 

RUSYA, TATAR İÇTİMAİ MERKEZİ “AŞIRICI ÖRGÜT” OLARAK TANIMAK İSTİYOR

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Savcılığı, Tataristan Yüksek Mahkemesine, Tatar İçtimai Merkezinin aşırı örgüt olarak tanınmasına ilişkin başvuru gönderdi. Kazan Tatarlarının kurduğu Tatar İçtimai Merkezine, Kasım 2020’de Rusya Ceza Kanunu’na göre ön soruşturma açılmıştı. Başkan Farid Zakiyev, 15 Ocak günü yaptığı açıklamada, Tataristan Savcılığından merkezin aşırılık yanlısı olarak tanınmasını ve tasfiye edilmesini talep eden bir mektup aldığını bildirdi.

Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, Kasım 2020’de kurum hakkında Rusya Ceza Kanununun 282. maddesi (nefreti kışkırtma, insan onurunun aşağılama) uyarınca ön soruşturma başlatıldığını bildirmişti. Soruşturma, merkezin 2019 yılında düzenlediği mitingde yapılan konuşma nedeniyle açıldı.

Öte yandan Rus polisi, Zakiyev’e devamlı baskı uyguluyor. Geçen sene içinde Zakiyev hakkında üç defa idari dava açıldı. Zakiyev iki kere para cezasına ve bir kere 60 saat mecburi hizmet cezasına çarptırıldı.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/tatar-ictimai-merkezi-baskani-zakiyev-evine-yapilan-baskinin-ayrintilarini-anlatti/307122/
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500