Türkmenistan'da Türk çizgifilmleri anaokullarından yasaklandı

Türkmenistan'da Türk çizgifilmleri anaokullarından yasaklandı

Okul öncesi bir kurumda bölge polis memurları tarafından yapılan kontrol sırasında bir Türk TV kanalı açılırsa, müdür veya eğitimci kovulabilir.

Türkmenistan'da Türk çizgifilmleri anaokullarından yasaklandı
Bu içerik 782 kez okundu.
Advert

Hronikatm'nin bildirdiğine göre , Türkmenistan'da çocukların Türkçe konuşması nedeniyle anaokullarında Türkçe çizgi film gösterimi ve Türkçe programların gösterilmesi yasaklandı

Gazeteye göre geçen ay Lebap velayatının Farap, Sayat, Dyanev etaplarında anaokullarında yapılan incelemeler sonucunda çocukların sık sık Türk kanallarını çocuk programları ve çizgi filmlerle izledikleri ortaya çıktı. Bu, Türkmen ve Türk dillerinin benzer olması nedeniyle çocukların hızlı bir şekilde öğrenmelerine ve duydukları kelimeleri kullanmalarına katkıda bulunmaktadır.

Komisyon, okul öncesi kurumlarda Türkçe televizyon kanallarının yer almasının yasaklanmasına karar verdi. Bölge polis memurları, talimatların yerine getirilip getirilmediğini haftada birkaç kez kontrol edecek. İhlal durumunda yöneticiler ve eğitimciler işten çıkarılır. Anaokulu yetkililerine ayrıca evde Türk kanallarını izledikleri zamanı en aza indirebilmeleri için ebeveynlerle konuşma talimatı verilmiştir.

 

Kaynak : hronikatm.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500