Şuşa'da Atatürk ve Panah Ali han adı verilen sokaklar

Şuşa'nın kurtuluşundan sonra işgal sırasında Ermenilerin sokaklara verdiği sözde isimler değiştirildi. Şuşa sokakları arasında Yandex haritasında en dikkat çeken isimlerden biri Atatürk ve Panah Ali Han'ın adını taşıyan sokaklar.

Şuşa'da Atatürk ve Panah Ali han adı verilen sokaklar
Bu içerik 222 kez okundu.
Advert

Şuşa'nın kurtuluşundan sonra işgal sırasında Ermenilerin sokaklara verdiği sözde isimler değiştirildi. Şuşa sokakları arasında Yandex haritasında en dikkat çeken isimlerden biri Atatürk ve Panahali Han'ın adını taşıyan sokaklar oldu.

 

İşgal sırasında Atatürk'ün adını taşıyan sokağa Aram Manukyan adı verilmişti. Vanlı Aram olarak bilinen Manukyan, 1915'te Van'da Osmanlılara karşı Ermeni ayaklanmasına önderlik eden vahşilerden biri.

 

Panah Ali han adını taşıyan caddeye işgal sırasında Ermeniler tarafından Garegin Njde adı verildi.

( *Penah Ali Han, Azerbaycan'ın Terter şehrinde doğan Karabağ Hanlığı'nın kurucusu ve ilk hanıdır)

II.Dünya Savaşı'nda Nazilere hizmet eden Ermeni terörünün ideolojik kurucularından Njden'in adı, özgür Şuşa'dan arındırılmış, Karabağ hanın adı, Panah Ali han kentinin kurucusu zikredilmiştir.

 

Ermenilerin Njden adını alan sokağa neden Panah Ali han adını verdiler?

 

Njde, yirminci yüzyılın başlarında Azerbaycan'ın tarihi toprağı olan Zangazur'un işgaline öncülük etti. Panah Ali hanı, Zangazur ilçesini Karabağ hanlığı ile birleştirdi.

 

Her iki seçeneğin de - Atatürk ve Panahali hanın - ince ve tarihsel bir mesaja sahip olması tesadüf değildir:

 

- Osmanlılara isyan eden "Vanlı Aram" ın yerini Atatürk alır ve Şuşa sözde "Ermeni soykırımı" iddiasına yanıt verir;

 

- Zangazur'u Karabağ hanlığına bağlayan ve Şuşa'yı yaptıran Panah Ali hanın adı da Ermeniler tarafından Njde denilen caddeye verildiğinden Azerbaycan tarihi bağlamında Zangazur'dan da bahsedilmektedir.


Asif Narlımanlı 

KAYNAK : modern.az

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!
Saatli Mahallesi Ö.F.  Nemanzade'nin adını taşıyan okul kadrosundan örnek bir adım.
Saatli Mahallesi Ö.F. Nemanzade'nin adını taşıyan okul kadrosundan örnek bir adım.