Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile röportaj, Turan Ordusu,Kazakistan ve Karabağ

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile röportaj, Turan Ordusu,Kazakistan ve Karabağ

Kazak gazeteci Akmaral Batalova Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergei Şoygu ile özel bir röportaj yaptı Şoygu Tengrinews.kz haber portalı için sorulan soruları yanıtlayarak, Rusya ile Kazakistan arasındaki ilişkiler, "Turan ordusu" oluşturma fikri ve

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile röportaj, Turan Ordusu,Kazakistan ve Karabağ
Bu içerik 394 kez okundu.
Advert

- Rusya ile Türkiye arasındaki ortaklık son zamanlarda oldukça verimli geçti. Fakat aynı zamanda, diyelim ki Türkiye'deki bazı siyasetçiler için sorular ortaya çıkıyor ve bazı çevreler arasında " Büyük Turan” ı yeniden yaratma ve bir “Turan Ordusu” Türk ülkelerinin birleşik ordusu oluşturma fikrimiz var. . Bunun hakkında ne hissediyorsunuz?

 

- Bunu söyleyenlere söylemek istediğim ilk şey, bunu söyleyenler politika maksatlımı söylüyor yoksa başka bir fikirlemi söylüyor bilmiyorum. Pekala, rüyanda görüyorsun, ona doğru bazı adımlar atmaya çalışıyorsun . Ne için ve kime karşı ? Bahsedilen Türk dili konuşan halkların bir kısmı Rusya topraklarında yaşıyor ve yüzyıllardır bir arada yaşıyorlar ülkemiz çok uluslu bir devlettir.

Türkiye ile ilişkilerden bahsedecek olursak çok zor, çok zor ama çok etkili işler yapıyoruz. Türkiye ile işbirliği zor çünkü Türkiye’nin NATO üyesi olması bunu engelliyor  ama şunu da bile diyebilirim ki, bir ülke NATO’dayken, başka bir ülke NATO’ya üye değilse ve işbirliği yapmaya çalışıyorsa bu eşsiz bir deneyimdir. Türkiye ve Rusya bir şekilde ortak bir dil buluyor, ortak çalışmalar yapıyor, ortak operasyonlar yürütüyorlar, imkansız göründüğü yerde uzlaşma buluyor çözüm buluyorlar. Örneğin İdlib gerilimi azaltma bölgesi. Bize göre genel olarak Suriye'de gerilim azaltma bölgelerinin bir seferde oluşturulması bu tür çatışmaları çözmek için yeni bir sayfa ve yeni bir mekanizmadır. İnsanların birbirleriyle konuşmaya başlaması için gerilimi azaltma bölgeleri oluşturun, böylece gerçekten bir tür ayrılık olabilir. Bazıları böyle yaşamaya hazır

Ve biz ( Türkiye ile ) bugün Suriye'nin kuzeydoğusundaki ortak devriyelerdeyiz. Ve birlikte teröristlere karşı savaşıyoruz. Sık sık ortak hava sahasında birlikte çalışıyoruz. Ve birçok geçiş noktasını düzenleyip kontrol ediyoruz, mültecilerle birlikte ilgileniyoruz.

Bu iş kolay değil, zor. Neden orada yaptırım uygulamaya çalıştıklarından bahsetmeyeceğim ve kısmen de NATO ortakları tarafından Türkiye'ye uygulandı. Son eser elbette Dağlık Karabağ'dır. Bu çok zor bir operasyon.. Çünkü içinde çok sayıda argüman, unsur, motif vardı. Sonuçta, iki kardeş halkımız, iki yakın komşumuz, birlikte yaşadıklarımız, bir kez daha birbirimizle savaştıklarında, barış, uyum ve dostluk içinde yaşamaya devam edeceğimizde hemfikir olmalısınız...

Öte yandan, Türkiye'nin buna katılımı, bu nedenle Türk meslektaşlarımla da konuşmak ve ilgilenmek gerekiyordu. Bana inanınki Karabağ’da barışın sağlanması için muazzam bir çaba gösteren bir başkanımız vardı (Putinden bahsediyor) ve hem Azerbaycan tarafını hemde Ermenistan tarafını ikna etmesi gerekiyordu ve biz, meslektaşlarımız veya savunma bakanları düzeyinde, Türk meslektaşlarımızla da konuştuk. Ama bugün yapılan şey, öncelikle insanların birbirlerini öldürmeyi bırakmasıdır. İkincisi, umarım artık ikili temaslara geçip birbirleriyle konuşup konuşmaya başlamalarının zamanı gelmiştir. ermenistan ve Azerbaycan'ı kastediyorum.

- Rusya'nın Kazakistan'ı kendisine katmak istediği yönünde söylentiler var bu konu hakkında görüşleriniz neler?.

- Biliyorsunuz, bu tür soruları sizden en azından sabırla dinliyorum çünkü çok eğitimli, çok zeki ve saklamayacağım, tarihi iyi bilen, çok iyi bilen ve anlayan çok çekici bir insan olduğunuzu biliyorum. o. Ama tüm bu fantezilerden dünyaya inelim! İncelediğim tarihi bir kişi olan Büyük Abylai ( Abylai-khan ), onun yolu ve kahramanlıkları, erdemleri hakkında spekülasyon yapabilirim .

Çok tartışabilirsiniz, ancak köklü kardeşlik ilişkilerimiz var. Kendi aramızda bir şeyi paylaşmak için hiçbir nedenimiz yok ve kesinlikle hiçbir nedenimiz yok. Çünkü 1998'de tam bir sınır çizme yaptık.

Ayrıca, bence 2005 yılında imzalanan bir sınır antlaşması imzaladık. Harika bir ilişkimiz var, neden bütün bunlara karışalım?

Ve genel olarak, müdahaleyle ilgili her şey, özellikle iki arkadaş bir şey hakkında tartışmaya başladığında, tanımadıkları ve arkadaşlıklarında asla hesaba katmadıkları başka biri belirir.

Bu durumda Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri'nden bahsediyorum. Bir güzel akşam yemeği imzasıyla aynı masada oturanlar, her şeyin anayasa çerçevesinde olacağını, giden cumhurbaşkanının bir yıl içinde seçime gideceğini ve bu seçimlere gitmeyeceğini ve her şeyin yoluna gireceğini garanti ediyor. Ve orada, 4 saat sonra, tüm köşelerde ve çatlaklarda onu arıyorlardı. Ondan sonra, uçağa bindiler ve her şeyi orada bırakarak uçup gittiler. Ve ondan sonra, birisi tüm bunlardan Rusya'nın sorumlu olduğunu mu söylüyor? Bundan sonra olan her şeyi düzenlemek için Rusya mı suçlanacak?

Ve barışçıl şehirlere çoklu fırlatma roket sistemleriyle ateş etmeye başladıkları için Rusya mı suçlu? Huzurlu şehirlerin savaş helikopterlerine ve uçaklarına uçmaya ve ateş etmeye başladığını mı? Siz oturuyordunuz, garanti verdiniz, bunun için kaydoldunuz. Öyleyse, hepsine devam et, devam et!

Bu nedenle, 17 Nisan'ın Rus hükümetinin 30 yıllık bir üyesi olacağı gerçeğini göz önünde bulundurarak her zaman her şeye davrandım ve bu nedenle Güney Osetya - Gürcistan, Abhazya - Gürcistan çatışmalarıyla uğraşmak zorunda kaldığım ortaya çıktı. Transdinyester - Moldova, Özbek-Tacik çatışması ... Ve çok daha fazlası ve eski Sovyetler Birliği'nin birçok cumhuriyetinden buraya aynı Karabağ'dan, Bakü'den, Ermenistan'dan gelen on binlerce ve yüzbinlerce mülteci kabulü. Yani, çok zor bir zamandı, ama o zaman bile her şeyin yoluna gireceğine ve birlikte ve barış içinde yaşayacağımıza asla güvenmedim.

 

NOT: tam metin olarak paylaşılmamıştır rusça bilenler için röportaj kaynağı : https://tengrinews.kz/article/intervyu-shoygu-sekret-amerikantsev-kazahstan-armiya-turana-1560/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500