7 Şehir 7 Kütüphane

7 Şehir 7 Kütüphane

Tek hedefimiz çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırarak eğitim hayatında başarıya ulaştırmaktır.

7 Şehir 7 Kütüphane
Bu içerik 440 kez okundu.
Advert
Tek hedefimiz çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırarak eğitim hayatında başarıya ulaştırmaktır.
 
Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD)Başkanı Sayın Nilgün Toptaş Editörümüz Hakan Dikmen’e NEYAD hakkında bilgiler sundu.
Hafta sonu Erzurum İli  Aziziye ilçesi TOKİ Şehit Jandarma Er İbrahim Aşıkoğlu İlkokuluna kütüphane projesi için gelen Genç NEYAD Ekibi ve Başkan Nilgün Diptaş ile NEYAD ve yapılacak yeni projeler hakkında bilgiler verdi.
 
 NEYAD Nedir?
Yurt içinde ve yurt dışında ulaşabildiğimiz tüm ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımları zamanında ve sağlıklı olarak ulaştırmak, toplumsal barışa ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunmak, ekonomik sıkıntılar çeken öğrencilere burs imkânı sağlamak, eğitimler vermek. Seminerler, konferanslar düzenleyip halkımızı farklı konularda bilgilendirmek. Manevi değerlere saygılı, kültürüne bağlı, bilimsel düşünme ve sorgulama yetilerini geliştiren, nesiller yetiştirmek için destek vermek. İmkânsızlıklardan dolayı okuyamayan, eğitimi yarım kalmış kişilere sahip çıkmak. Sadece ülkemizde değil, dünyanın değişik yerlerinde ihtiyaç sahibi insanlara da el uzatmanın gerekliliğini anlatmak. Misyonumuzu gerçekleştirme doğrultusunda, Türkiye’de öncü, dünyada örnek bir sivil toplum kuruluşu olmak için çalışmak ve planlamak.
 
A. Nilgün DİPTAŞ Kimdir?
1960 tarihinde Ankara’da doğdu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1984 yılında mezun olduktan sonra çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Psikolojisi bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Özel sektörde şirket yöneticiliği yaparken bir yandan sivil toplum kuruluşları ve siyasi çalışmalara başladı. Teşkilat içi eğitimler vermesinin yanı sıra Ana- Baba okulu, Okul, Öğretmen, Öğrenci İlişkileri ve Kadın ve Aile ile ilgili eğitim ve seminerler verdi. Halen Türk Gençlik Vakfı, Tarih ve İslam Araştırma Vakfı ve İstanbul Kadın araştırmaları Merkezi (İKAM)Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.
Lisede başlayan amatör siyasi hayatını 1990 yılından – 2013 yılına kadar aktif olarak devam ettirdikten sonra 1994 yılında kurduğu Nil Girişim Grubunu 2015 yılında Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD) adı altında tekrar faaliyete geçirmiştir.
İngilizce, Arapça ve Osmanlı Türkçesi bilmekte olan Diptaş; Evli ve iki çocuk annesidir.
 
   7 Şehir 7 Kütüphane Projesi
7 Şehir 7 Kütüphane projesi kapsamında çocuklara küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırmak hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Kitaplar, bilginin kaynağı olarak bizlere yol göstermektedir. Bununla birlikte yeni düşünceler kazanmak, hayal gücümüzün sınırlarını genişletmek ve fikirlerimizin çeşitlenmesi adına kitap okuma yaşam şekli haline getirilmelidir. Çocuklarımızın gelişimi ve başarılı olması için bu kazanımları elde etmesi gerekir. 
Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için Genç NEYAD ekibi olarak 7 Şehir 7 Kütüphane projesi ile Türkiye’nin farklı şehirlerinde köy okullarını kütüphane ile buluşturacağız. Bu kapsamda Türkiye genelinde kitap toplama kampanyası başlatarak ilkokul ve ortaokul öğrencilerine farklı kitap türlerinden oluşan kütüphaneler inşa etmekteyiz. Hedefimiz köy okullarını kitaplar ve kütüphaneler ile zenginleştirip eğitim ve öğretim hayatında öğrencilere daha iyi bir ortam sunarak geleceğe hazırlamaktır. Bu vesileyle çocuklarımızın hem geleceklerine ışık tutacak hem de eğitim koşullarını geliştirerek yarınlara katkı sağlayacağız. 
Proje ekibi olarak bağışlardan topladığımız kitaplar ile ilk durağımız olan Düzce Şehit Ercan Eker İlkokul ve Şehir Ercan Eker Ortaokuluna kütüphanemizi kurmuş bulunmaktayız. Bir sonraki köy okulumuz ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından seçilen Erzurum Aziziye ilçesi TOKİ Şehit Jandarma Er İbrahim Aşıkoğlu İlkokuludur. Burada kuracağımız kütüphaneye 1000’in üzerinde kitap yardımında bulunacak daha sonra ise farklı illerdeki köy okullarında kütüphaneler kurarak öğrencilerimizin eğitim hayatına destekte bulunacağız. Tek hedefimiz çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırarak eğitim hayatında başarıya ulaştırmaktır.
 
  Katılımcılar Kimlerdir?
Nilgün DİPTAŞ / NEYAD Başkanı
Belma SATIR / İstanbul Milletvekili, NEYAD Kurucu Üyesi
Selami ALTINOK / Erzurum Milletvekili
Gülhan ALTINOK
Zehra TAŞKESENLİOĞLU / Erzurum Milletvekili
Beril HASDEMİR / NEYAD Yönetim Kurulu Üyesi
Zelal KUREYŞAN / NEYAD Yönetim Kurulu Üyesi
Katılım sağlayacak yedi kişilik bir protokolümüz mevcuttur.
 
GENÇ NEYAD olarak;
Merve ÇİFTÇİ / Genç NEYAD Başkanı
Selen Bengisu ŞENEL / Genç NEYAD Başkan Yardımcısı& Teşkilat Birim Başkanı
Beytullah ŞENER / Genç NEYAD Medya Birim Başkanı
Furkan Can SEVGA / Genç NEYAD Yönetim Kurulu Üyesi
Emre YILDIRIM / Genç NEYAD Yönetim Kurulu Üyesi
Emirhan FIRINCI / Genç NEYAD Yönetim Kurulu Üyesi
Gamze SEVEN / Genç NEYAD Yönetim Kurulu Üyesi, Sosyal Medya Sorumlusu
Dilara Nur YILMAZ / Genç NEYAD Bursiyeri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500