TDSP, ERMENİLERİN TÜRKLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM MÜZESİ TEKLİFİ

TDSP, ERMENİLERİN TÜRKLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM MÜZESİ TEKLİFİ

Sözde Ermeni soykırımı safsatasının tarihi bir yalan olması sebebiyle her yıl Nisan ayında Türkiye ile pazarlık etmek isteyen ülkelerin kullanacağı bir siyasal söylem olarak karşımıza çıkıyor.

TDSP, ERMENİLERİN TÜRKLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM MÜZESİ TEKLİFİ
Bu içerik 378 kez okundu.
Advert

Sözde Ermeni soykırımı safsatasının tarihi bir yalan olması sebebiyle her yıl Nisan ayında Türkiye ile pazarlık etmek isteyen ülkelerin kullanacağı bir siyasal söylem olarak karşımıza çıkıyor.
Ermeni patrikhanesinin konu ile ilgili kayıtlarına göre 600 bin Ermeni sevk ve iskâna tabi tutulmuş ve zannımızca Patrikhane; Osmanlı Devleti’ne tabi olan masum Ermeni vatandaşlarımızı bu süreçte takip edebilmiştir.
Hatta patrikhanenin kayıtlarında Osmanlı Devleti’ne karşı komitacılık faaliyetinde bulunan ve diğer devletler ile iş birliği yapan ermeni cemaatlerinin arasına sızanlar ve komitacılarının kayıtlarının da bulunduğuna güçlü inancımız bulunmaktadır.
Ha keza Ermenilerin katlettiği 523 bin Osmanlı vatandaşının katillerinin de kayıtları ile patrikhanenin bilgi haznesinde olduğunu tahmin edebiliyoruz.
Patrikhanenin tüm bunları şimdiki dönemde açıklamasını beklemiyoruz. Bununla beraber, Van da bulunan Akdamar Adasındaki “Osmanlı Devleti’ne karşı ihanet içindeki Ermenilerin” Surp Haç Kilisesi aşağılık tecavüzler, işkenceler ve katliamlar yolu ile yapılan mezalimlerin bilindiği sembol olmuştur. 2007 yılında anıt müze olmak üzere restore edilen Surp Haç Kilisesinin tarihi gerçekler olan “Osmanlı Devletine ihanet eden Ermenilerin” Osmanlı vatandaşlarına uyguladıkları mezalimler ve katliamlar ile ilgili belge ve materyallerin bulunduğu yılda bir yine ayin yapılmasını engellenmeyecek şekilde müzeye dönüştürülmesine destek vermesini bekliyoruz. 
Türk Ermenileri ile kardeş olan, Anadolu da; Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti devletlerinin kurucu unsuru Türkler olarak ve kardeşlik hukukumuza dayanarak Türkiye Ermenileri patriği Sahak Maşalyan’dan müze talebimiz ile ilgili maddi ve manevi destek vermesi en büyük arzumuz. Kardeşlerimiz ile ilişkilerimizin sıkılaşması için tarihi gerçekleri ortaya koyma anlamında Ermeni Patrikhanesinin çabasını değerli ve kıymetli buluyoruz. 
Yine Kültür ve Turizm Bakanlığımızın himayesinde bulunmasını önerdiğimiz anıt müze olan yapıda; Osmanlı Devletine ihanet eden Ermenilerin komitacılık faaliyetleri ve katliamları sonucu zulme uğramış Osmanlı vatandaşları ile ilgili materyaller ve mezalime uğramış insanlarımızın aziz hatıraları dâhil olmak üzere, tüm bilgi ve belgelerin bulundurulmasını, uluslararası akademisyenlere açılmasını, hatta uluslararası akademik camiada kıymetli akademisyenlere ödenek tahsis edilerek inceleme ve araştırmaların yapmasına imkân verilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. 
Müzede, 1915 evvelinde başlayan faaliyetler ile insanlarımızı katleden “Türk Ermeni’si olmayan” dış güçlerin uşağı hain Ermenilerin asala terör örgütü dâhil, Karabağ ve Türklere diğer düşmanca faaliyetleri hakkında bilgi ve belgelerinde bulunmasında fayda görüyoruz.
Dünyada pazarlık etmek isteyen devletlerin siyasal liderlerinin, tarihin gerçekleri karşısında siyasal kuramlarına bakmadan, ne dediğini önemsemeyerek üzerimize atılan bu iftiradan kurtulmak için müze önerimiz dâhil devlet görevlilerimiz, büyükelçilerimiz, Akademisyenlerimiz, STK’larımız ve kendini bu iftirayı ortaya çıkartmaya adamış şahsiyetler ile uluslararası eylemsel bir çalışmanın başlatılmasını, bağlı bulunduğumuz Türkiye Cumhuriyeti devlet görevlilerimizden talep ediyoruz.
Akdamar Surp Haç Kilisesinin bahsi geçen müze ile ilgili sonuç üretilmemesi halinde, Van Gölü kıyısında bulunan Ahlat Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kampüsünde “Ermenilerin Türklere uyguladığı mezalimler ve soykırımı müzesi” olarak bir binanın ve anıtın aynı şekilde açılmasını öneriyoruz.
Türkiye, Türk Dünyası ve Uluslararası Kamuoylarına saygılarımızla…

Serdar Şahin
TDSP Başkanı
(Türk Dünyası STK’lar Platformu)
Ermenilerin Türklere uyguladığı mezalimler ve soykırımı müzesi teklifimizi imzalamak isteyenler https://www.facebook.com/events/1124515741605483 linkini tıklayabilirler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500