Tataristan ve Başkurdistan temsilcileri de Ankara Türk Dünyası Girişimciler Örgütü'ne katıldı

Tataristan ve Başkurdistan temsilcileri de Ankara Türk Dünyası Girişimciler Örgütü'ne katıldı

Türk Dünyası girişimcilerini birleştirmek için Türk Başkenti Ankara'da Türk Dünyası Girişimciler Örgütü (DTÜRK) kuruldu. Organizasyon şu anda resmi tescil sürecinden geçiyor.

Tataristan ve Başkurdistan temsilcileri de Ankara Türk Dünyası Girişimciler Örgütü'ne katıldı
Bu içerik 399 kez okundu.
Advert

Organizasyonun ana hedefleri, dünya toplumunun dikkatini Türk dünyası girişimcilerin faaliyetlerine çekmek ve Türk girişimcileri birleştirmektir.

Bu, RFE / RL gözlemci üyesi olarak kabul edilen Tatar işadamı Bulat Gatin tarafından ifade edildi .

"Bu teşkilat, 350 milyon nüfuslu Türk dünyasını geliştirmek ve işbirliği yapmak amacıyla kurulmuştur. Türk dünyasını bir ekonomik merkez haline getirmeyi de hedeflemektedir." Dedi.

Ona göre örgüt, tanınmış bir Türk işadamı Gencihan Tunay tarafından kuruldu .

Organizasyonun merkezi Türkiye'nin başkenti Ankara'da olacak ve DTÜRK'ü kısaltacak.

Örgüt Türkiye'de kurulduğu için burada sadece Türk vatandaşlarının tam üye olabileceğini söyledi.

Bulat Gatin'e göre organizasyon şu anda Tataristan, Tuva, Çuvaşya, Başkurdistan, Çeçenya, Irak'ın Kerkük Türkmenleri, Kırım, Kuzey Kıbrıs ve Altay Cumhuriyetlerinden girişimcilerin gözlemci üyesi olarak kabul ediliyor.

Son yıllarda Rusya devlet düzeyinde Türkleri kendi kanadı altında birleştirmeye çalışıyor. Moskova bu amaçla Kazan, Ufa'da "Türklerin Altını" ve "Türk Gençlik Festivali" gibi forumlar düzenliyor. Büyükelçinin bilgileri Hüseyin'e verdiği iddia ediliyor.

2015 askeri uçak kazasıyla bağlantılı olayın ardından, ülkedeki Türki cumhuriyetlerden TÜRKSOY ile ilişkilerini kesmeleri istendi. O tarihten bu yana iki ülke arasında dostane ilişkiler kurulmasına rağmen, TÜRKSOY ile işbirliği tekrar sağlanamadı.

KAYNAK : https://www.azatliq.org/a/31234043.html
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500