6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali yapılacak

6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali yapılacak

Profesyonel ve öğrenci olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak olan 6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin bu yıl ki teması “Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı” olarak belirlendi. Dereceye giren belgeseller “Dilde birlik 9 ülke 9 şehir 1 fe

6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali yapılacak
Bu içerik 317 kez okundu.
Advert

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı tarafından ortaklaşa yapılacak olan 6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'ne katılım başvuruları başladı.

 

Konuyla ilgili Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Demir yaptığı açıklamada : ”Devlet Kurumlarının, Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin,Üniversitelerin,Meslek kuruluşlarının,sivil toplum örgütlerinin, basın kuruluşlarının  Proje ortaklığı ve  destekleri ile yapılan "6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali" başvuruları 23 Nisan 2021 Tarihi itibari ile başladı. Başvurular 30 Ağustos 2021 tarihine kadar sürecek.

 

Türkiye’de Ekim ayında gala, ödül töreni ve dereceye giren filmlerin gösterimleri ile başlayan festival, finale kalan ve ödül alan filmlerin; Türkiye'de, Azerbaycan'da, Kazakistan'da ,Kırgızistan'da, Özbekistan'da, Makedonya'da,Macaristan'da,Bosna-Hersek'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde “Dilde Birlik 9 ülke 9 Şehir 1 Festival” sloganı ile yapılacak gösterimlerle sona erecek.

 

Profosyonel ve Öğrenci Katagorisinde yapılacak festivale katılacak filmlerin teması ”TÜRK KÜLTÜRÜ VE TÜRK'ÜN DÜNYAYA BAKIŞI” olacak. Ayrıca bu yıl Yunus Emre ve Türkçe dil bayramımız etkinliklerine uygun olarak “DİLDE BİRLİK” sloganı ile festivalde Yunus Emre'yi, Hacı Bektaşi Veli'yi ve Ahi Evran'ı anlatan filmlerin gösterimleri de yapılacak.

 

www.turkbelgesel.com sitesinden katılım şartları öğrenilip gerekli belgeleri  info@turkbelgesel.com adresine gönderilerek festivale katılım başvurusu yapılabilecek.

 

Türk Dünyası'nda büyük bir heyecan yaratan ve Gaspıralı'nın vurguladı gibi  "Dilde, fikirde ve işte birlik" fikrinden hareketle Türk Dünyası'nın bağlarını ve kardeşliğini pekiştirecek ve ayrıca bünyesinde belgesel film bölümünün de yer alacağımız “TÜRK DÜNYASI FİLM FESTİVALİ” yapılacak” dedi.

KAYNAK : https://www.turkbelgesel.com/haberler/turk-dunyasi-kultur-soleni-basliyor-6turk-dunyasi-belgesel-film-festivali-yapiliyor

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500