‘21. yüzyılda maruz kaldığımız bu zulme ses olun’

‘21. yüzyılda maruz kaldığımız bu zulme ses olun’

Toplama Kampı Mağdurları Platformu Üyeleri seslerini duyurabilmek için düzenledikleri ‘Doğu Türkistan için Anadolu Seferi’ kapsamındaki programın ikincisini Konya’da yapıyor.

‘21. yüzyılda maruz kaldığımız bu zulme ses olun’
Bu içerik 364 kez okundu.
Advert

Toplama Kampı Mağdurları Platformu Üyeleri seslerini duyurabilmek için düzenledikleri ‘Doğu Türkistan için Anadolu Seferi’ kapsamındaki programın ikincisini Konya’da yapıyor. Konya Zafer Meydanı’nda basın açıklaması düzenleyen mağdurlardan Medine Nazımı seslerini duyurmak adına her yola başvuracaklarını söyledi. Konya’nın ardından Kayseri’ye geçeceklerini ifade eden Nazımi, “Benim kız kardeşim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen şu anda toplama kamplarında esirdir. Ben sadece kardeşime kavuşmak istiyorum. Hem Türkiye’nin hem de Türk halkının bize sahip çıkmasını istiyoruz. Ben bir kadın olarak Türkiye’deki kadın hakları savunucularına sesleniyorum. Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında kadınlarımız sistematik tecavüze maruz kalıyor. Ben sizlerin o kadınların çaresizliğine ses olmanızı istiyorum. Onların çığlıklarını duyurmak bizim vazifemiz. Biz Konya’daki kardeşlerimize bu zulmü anlatmak için geldik. 21. yüzyılda maruz kaldığımız bu zulme ses olun” dedi.

BU SOYKIRIMA DUR DEMEMİZ GEREKİYOR

1 milyondan fazla Doğu Türkistanlı çocuğun kendi kültürlerinden uzaklaştırılarak asimile edildiğini vurgulayan Mirzehmet İlyasoğlu ise, “Çin 10 senedir 1 milyonun üzerinde insanı eğittiğini söylüyor. Peki, bu eğitiyoruz dediği şey gerçek midir? Hayır, asla gerçek değildir. Aydınlar, gazeteciler, sanatçılar ve doktorlar toplama kamplarında. Orası işkence kampıdır. Yaşlımızdan gencimize hepsi o kamplardadır. Biz milyonlarca insanların bu toplanma kamplarında suçsuz yere tutuklu olduğunu ve katledildiğini biliyoruz. Ankara Üniversitesi’nden mezun olan bir kardeşimiz Çin’in toplama kampında hunharca katledildi. Biz burada olmayan bir şeyi asla söylemiyoruz. Bu durum insan haklarına aykırıdır. Bu bir soykırımdır. Bu soykırıma dur dememiz gerekiyor. Biz birinci ağızdan sesimizi duyurmak için Anadolu Seferine devam edeceğiz” dedi. Etkinliğe İYİ Parti Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu, Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici’de katıldı. Program mağdurların yürüyüşü ile sona erdi. 

(Gülşen Çopur)

KAYNAK : https://www.pusulahaber.com.tr/

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500