8 Mart 1944: Balkar Türklerinin sürgün edilişinin 78. yıl dönümü

8 Mart 1944: Balkar Türklerinin sürgün edilişinin 78. yıl dönümü

Kafkasya’da yaşamını sürdüren Balkar (Malkar) Türkleri, topraklarından 78 yıl önce bugün sürgün edildi. Sovyetler Birliği’nde İkinci Dünya Savaşının ardından, dünya tarihinin en acımasız lideri ve halkların düşmanı Josef Stalin’in bir emriyle birçok halk

8 Mart 1944: Balkar Türklerinin sürgün edilişinin 78. yıl dönümü
Bu içerik 1392 kez okundu.
Advert

Alman ordusuyla iş birliği yaptığı öne sürülen Balkarlardan önce Şubat 1944’te Çeçenler ve İnguşlar Kafkasya’dan sürülmüşlerdi. 8 Mart 1944 tarihinde de tüm Balkar köylerine silah zoruyla girilmiş, halk, en yakın tren garlarına sürüklenerek hayvan vagonlarına doldurulup Kazakistan bozkırlarına ve Kırgızistan’daki çalışma kamplarına sevk edilmişlerdi.

Stalin yönetimindeki sürgünde Komünist rejime düşmanlık, anavatana ihanet ve düşmanlıkla işbirliği suçlamaları neden gösterilerek Balkarlar bebek, yaşlı demeden hayvan vagonlarına bindirilerek yurtlarından koparıldı. Stalin’in acımasız emriyle yerine getirilen bu eylemde halk, vagonlarla Orta Asya ve Sibirya’ya sürüldü. Hayvan vagonlarından hiçbir şekilde çıkarılmayan kimi insanlar yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren insanların cesetleri yol kenarlarına bırakıldı.  

ANNE VE ÇOCUK BİRBİRİNDEN KOPARILDI

Sürülen Balkar halkı, aile üyelerine bakılmaksızın Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Sibirya gibi çeşitli bölgelere gönderildi. Söz konusu sürgünde anne ve çocuk, karı ve koca birbirinden ayrı düştü.

Balkar halkıyla aynı etnik yapıya sahip, aynı dili, coğrafyayı ve tarihi paylaşan Karaçay halkı da 2 Kasım 1943’te aynı güçler tarafından aynı şekilde sürülmüştü.

14 yıl sürgünde kalan Karaçay-Balkar halkının, Stalin’in ölümünün ardından haksız yere sürgün edildikleri ispatlanarak 1957’de Krusçev tarafından itibarları iade edildi. Daha sonra Ata yurtları Kafkasya’ya dönme izni verildi. 1959 nüfus sayımına göre, 21 bin 882 Karaçay-Balkarlı sürgün yerleri olan Kazakistan, Kırgızistan ve Sibirya’da kaldı. 101 bin 918 Karaçay-Balkarlı ise atayurtları Kafkasya’ya döndü.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/guncel/8-mart-1944-balkar-turklerinin-surgun-edilisinin-78-yil-donumu/382132/
Balkar Türkleri SÜRGÜN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500