9 Mayıs Hikâyesi Türk Solunun(!) Algı Operasyonu ve Kandırmacasıdır

9 Mayıs Hikâyesi Türk Solunun(!) Algı Operasyonu ve Kandırmacasıdır

9 Mayıs 1945; Sovyetlerin müttefikleri ile Almanya’yı kayıtsız şartsız teslim olmasıyla Sovyetlerin ve devamı Rusya’nın önemsediği bir gündür.

9 Mayıs Hikâyesi Türk Solunun(!) Algı Operasyonu ve Kandırmacasıdır
Bu içerik 215 kez okundu.
Advert

9 Mayıs 1945; Sovyetlerin müttefikleri ile Almanya’yı kayıtsız şartsız teslim olmasıyla Sovyetlerin ve devamı Rusya’nın önemsediği bir gündür.

Bizim sol kesim ise Sovyetlerin kutladığı bu günü bağımsızlığa kavuşmuş tüm Türk cumhuriyetlerinin, devlet eliyle hala kutlandığını ima ediyor. Rusya’nın bağımsız Türk devletleri üzerinde etkisi olduğu izlenimini veriyorlar. Kendisini Türk solunun temsilcileri olarak bizlere tanıtanların konuyu masumlaştırarak, bu günü bağımsız Türk devletlerinin aidiyeti ile ilgili olduğunu iddia ediyorlar. Bal gibi Rusçu davranırken, tersini savunmak gibi bir garabete düştüklerinin farkında bile değiller. Hatta bağımsız Türk devletlerinin son dönemde vazgeçtiği 9 Mayıs zafer gününü hala devam ediyor haberleri yaparak içselleştirmemizi istiyorlar.

İtiraz ettiğimde, bir haber linki gönderilmesi ile konu araştırılmış, bağımsız Türk devletinin biri ile ilgili haberin algımız ile oynamak için yapılmış provakatif bir haber olduğu ortaya çıkmıştır. Bağımsız bir Türk devletinden alınan resmi bilgiye göre daha önce devlet eli ile anılan 9 Mayıs günü devlet tarafından artık anılmadığı beyan edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyetinde de komünistler, kapitalistler, İslamcılar ve diğer gruplar demokratik haklarını kullanarak izin almak sureti ile kutlama yapabilir. Birkaç kişinin veya birkaç yüz kişinin hatta birkaç bin kişinin kutlaması devleti bağlamaz, devlet kutlaması sayılmaz. 9 Mayıs ile ilgili birkaç Komünist Ruscu’nun yaptığı bir eylemi devlet eliyle yapılan bir bayram gibi algılatmak açıkça bir kışkırtmadır. Bu tür haberler Türk Devletler Teşkilatı ile oluşan Türk dünyasının güç birliğini azaltmak için yapılan muhtemelen Rusya merkezli nifaktır.

Nazi Almanya’sını teslim olması Amerika ve İngiltere başta olmak üzere Sovyetlerin müttefikleri ile zaferidir. Bu anlamda savaşı kazanan Sovyetlerin tek olmadığı söylenebilir. Buna rağmen sanki sadece Sovyet zaferi imiş gibi algılatılması da ayrı bir problem.

Bu haberleri yapan Türk Solu(!) 1945 zafer gününü hatırlarken, Mayıs 1944 teki Kırım Tatar sürgünü ve soykırımını hatırlamaktadırlar. Kasım 1944 te Ahıskalılara yapılan soy kırımı unutmaktadırlar. Yakut Türkleri, Kumuk – Altay Türkleri ve Karaçay soykırımlarını akıllarına bile getirmemektedir. Türkistan lejyonları ile tarihi gerçekler konusunda uymaktadırlar. Sonrada zafer günü gibi Sovyetlerden kalma alışkanlığın devam ettiğini hatırlatıp devamlı gündemde tutmaya çalışarak sözde Türklerin birliğini Rusçu bakışla savunmaktadırlar.

Aynı hezeyanları Avrasyacılık fikri ile Türkiye ve Türkistan’ı Rusya’ya bağlamaya çalışan ama taraftar bulamayan kendisini milliyetçi sanan safgillerde denemiş ama başaramamıştı. Konuya olan itirazlarımız taraftar bularak konu sumen altına itilmişti.

Son dönemde her alanda gelişen Türkiye’nin devlet aklının Atlantikçiler ve Avrasyacılar arasında yaptığı diplomasi çabalarını yanlış anlayarak kendisine görev çıkartanların Rusçu açıklamaları moda olmuştur. Makro dengeleri, mikro bakış açıları ile yorumlayan her bir Rusya etki ajanları artık kabak gibi ortadadır ve yine kabak tadı vermişlerdir.

Sovyetler dağıldıktan sonra Rusya gibi eşit bağımsız devletlerin Rusya’nın etkisinde olduğu imajı veren haberlere itibar etmeyiniz. Çünkü 9 Mayıs günün kullanmak isteyen Putin, bağımsız devletlerin başkanı falan değildir. Rusya’nın başkanıdır. Ukrayna da ki işgal başarısızlığı bile net olarak askeri tehdidinin ne kadar zayıf olduğunu vermektedir.

Türk soluna da uyarımız, Ukrayna savaşının gölgesinde demografik güç gösterisini her platformda boy göstermeye çalışan Rusya’nın etki altında kalmamalarıdır. Türkiye gibi özgür bir ülkede yaşayıp Sultan Galiyev kadar cesur olamayan sözde solculara seslenmek istiyorum. 9 Mayıs tüm Türk devletlerinde devlet eli ile zafer günü olarak kutlanmamaktadır. Bağımsız Türk devletlerinde ki bireylerin yaptığı hiçbir faaliyet bağımsız Türk devletlerini bağlamaz. Bu tür haberleri yayınlayan, kendisini Türk solu adıyla tanımlaması koca bir algı ve kandırmaca operasyonudur.

Sonuç;

Rusya Türkistan üzerindeki egemenliğini 1991 ile resmi olarak kaybettikten sonra, psikolojik baskılarını çeşitli kollardan sürdürürken, Sovyet kalıntısı 9 Mayıs zafer günü de aynı anlamda kullanmak istemektedir. Türk solunun Rusya’nın psikolojik baskısından Türkistan’ın zamanla kurtulması için sessizce hamleler yapmasına fırsat vermeyerek, kardeşlik ve benzeri kavramlara dayanarak baskılamaya çalışmaktadırlar. Bu hamleler Rusya’nın beklediği ve desteklediği çalışmalardır. Bende Rusya’nın devlet ricalinden olsam destekleyebilirim. Ama Türk milliyetçisi olarak Türkistan ile Rusya’nın bağını kopartmak açısından en azından Türk solu gibi konuları yeniden ısıtmak yerine sessiz kalarak bağımsız Türk devletlerinin çabasına kilit vurmam.

Sovyetler, 2. dünya Savaşının ardından ve Türkistan lejyonlarından sonra egemenliğini psikolojik olarak 9 Mayısla kurmaya çalışmıştır. Artık ortada Sovyetler yoktur. Sovyetlerin bitmesi ile kurulan bağımsız Türk devletlerinin Rusya bağının koptuğu ve bağımsız Türk devletlerinin Rusya’dan ayrı egemenlik çabalarına fırsat vermek bizim görevimiz değilse bile, müdahil olup Rusya lehine çabalamakta Türklerin üzerine görev değildir. Adına Türk solu diyenler bu konuda hevesli olmamalıdırlar.

9 Mayısla Sovyetlerin egemenliği altındaki devletlerle ortak kader oluşturma çabası, yine Sovyetlerin bitişi ile tarihe gömülmüştür ve gömülmelidir. Diriltmenin ve diriltmek için çabalamanın görevi de Türklere ve en önemlisi Türk soluna düşmez.

Serdar Şahin

10 Mayıs 2022

 
 
TÜRK DÜNYASI STK SERDAR ŞAHİN 9MAYIS ZAFER GÜNÜ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500