Büyükelçi Kadirkulov, Ukrayna'daki savaşa katıldığı iddia edilen bir vatandaştan bahsetti

Büyükelçi Kadirkulov, Ukrayna'daki savaşa katıldığı iddia edilen bir vatandaştan bahsetti

Kırgızistan'ın Ukrayna Büyükelçisi İdris Kadirkulov, Facebook sayfasında bu ülkede savaşa katıldığı iddia edilen bir Kırgız vatandaşı hakkında bir mesaj yayınladı .

Büyükelçi Kadirkulov, Ukrayna'daki savaşa katıldığı iddia edilen bir vatandaştan bahsetti
Bu içerik 1010 kez okundu.
Advert

 Büyükelçiliğin , Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi (SCNS) de dahil olmak üzere Ukrayna'daki Kırgız vatandaşlarından haberdar olduğunu kaydetti  .

"Tahliye başladığından beri büyükelçilik, Kırgızistan'a ücretsiz olarak gitmesine ve çatışmalarda yer almamasına yardım etmeye hazır olduğu konusunda defalarca uyardı. Ancak Kırgızistan'a geri dönmeyi reddetti. Kırgızistan'ın ilgili makamları derhal harekete geçti. bildirildi, "diye yazdı büyükelçi.

Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi 14 Mayıs'ta bir Kırgız vatandaşının sosyal medyada Ukrayna'daki çatışmalara ilişkin fotoğraf ve videoların aktif olarak yayınlandığı bir sayfa bulduğunu bildirdi. Özel hizmet hesabının sahibi, 2021 yılında Ukrayna'ya işçi göçü için ayrılan Kırgızistanlı K.U.A.'dır. vatandaşı olduğu tespit edildi ve hakkında ceza davası açıldı.

Dava, Ceza Kanunu'nun 256. maddesinin 1. Kısmındaki bir suç temelinde Birleşik Suçlar Siciline kaydedilmiştir ("Kırgız Cumhuriyeti vatandaşının yurtdışındaki silahlı çatışmalara veya düşmanlıklara katılması veya terör eylemi işlemeye hazır olması" ).

Kiev, Rus kuvvetlerinin 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana Rusya'nın 25 binden fazla askerini kaybettiğini söyledi. Moskova ağır kayıpları kabul etti, ancak kesin sayıyı açıklamadı.

Savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna'da Rus vatandaşlığı alan ve orduda görev yapan üç Kırgız vatandaşı hayatını kaybetti. Kırgızistan'da Rus bayrağı altında defnedilmeleri kamuoyunda tepki topladı.

Kaynak: NazarNews.kg

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500