Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Zhaparov, Kırgız Hükümeti ile Centerra Gold Inc. arasında Kumtor Gold Company'nin mülkiyeti ve yönetimi konusundaki anlaşmazlıkların çözümüne ilişkin bir anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili olarak ülke halkına seslendi.

Cumhurbaşkanı bu günü ülke tarihinde bir dönüm noktası olarak nitelendirdi.

“Kumtor yatağı artık tamamen Kırgızistan'a ait. Kumtor Gold Company'deki hisselerin %100'ü Cumhuriyetimize aittir. Ayrıca, sahadaki tam kontrolümüzün geçen yıl Mayıs ayında dış yönetimin devreye girdiği tarihten itibaren sayılmasını sağladık. Bu nedenle, 15 Mayıs 2021'den bu yana tüm karlar da bize ait - bu 323 milyon ABD dolarından fazla. Ayrıca, Centerra bize geçen yılın üç çeyreği için temettü ödüyor. Net hacimde, bunlar yaklaşık 11 milyon ABD dolarıdır.

Bir diğer başarımız da Centerra'nın Kırgız tarafına tek seferlik 50 milyon ABD doları ödeme yapması konusunda anlaşmaya varmamız oldu. Kumtor Maden Islah Fonu'nun kontrolünü geri alıyoruz - daha önce bir Londra bankasındaki bir güven hesabında tutulan yaklaşık 53 milyon ABD doları alıyoruz. Centerra, Kırgız tarafına ABD, İsveç ve Kanada'da açılan tüm davaları düşürüyor.

Kyrgyzaltyn OJSC ise %26 hissesini Centerra'ya devrediyor. Aynı zamanda, Centerra, belirtilen hisse bloğuna hakların devri ile ilgili olarak Kanada yasaları kapsamındaki tüm vergi ödemelerini kapsar.

Kırgız tarafı ayrıca Centerra aleyhine açılan tüm mahkeme ve diğer davaları ve iddiaları fesheder. Böyle bir anlaşmaya varmak kolay olmadı ve her bir maddeye ilişkin kararlar yaklaşık bir yıl sürdü” dedi.

Başkan Zhaparov, Kumtor mevduatının şu anda en muhafazakar tahminlere göre üç milyar dolar değerinde olduğunu vurguladı. “Uzmanlara göre 160-200 ton altın üreten Kumtor'dan önümüzdeki 10 yıl içinde 5 milyar dolar kâr edeceğiz. Bu doğrudan bir fayda ve bütçe için büyük bir destek” dedi.

KAYNAK : KABAR.KG