Sürgününün 78. Yıl Dönümü

Sürgününün 78. Yıl Dönümü

İstanbul Taksim’de yapılan ,18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 78. yıl dönümünde metalinktv’ye özel açıklamalar.

Sürgününün 78. Yıl Dönümü
Bu içerik 1037 kez okundu.
Advert

Kırım Türkleri Derneģi başkanı Celal İçten verdiģi  beyanda şöyle dedi;

 

18 Mayıs 1944 Stalin  sürgününün 78. yıldönümünü kınamak ve protesto etmek işte  aynı zamanda da bugün gündeme olan Rusya’nın saldırgan politikası Ukrayna devletine karşı savaş açması biz Kırımlılar olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğü içinde Ukraynalılarla beraber yaşamak istiyoruz. Ukrayna parlementosunda kabül edilen Kırım’ın otonomi hakkı verildi.yerli ve kökenli halk kanununa göre Kırım’da Bazı haklarımız  olacak ama rus işgali bittikten sonra.  işte bütün dünyaya sesleneceğiz burdan Rusya’nın saldırgan politikasını bütün dünyada yardım isteyerek onu durdurması için 18 Mayıs 1944’ün 78. yıldönümünde burada telin edeceğiz. Türkiye politikaları bence iyi bakıyor. Türkiye ne kadar güçlü olursa esaret altında yaşayan Türk milletleri işte Doğu Türküstan, Kerkük Kıbrıs,Kırım ,Balkanlar’da ki Türkler o kadar özgür olurlar Türkiye cumhuriyeti Türk dünyasını Çoban yıldızıdır. Onun için Türkiye Cumhuriyeti’nin çok güçlü olması lazım.Onun asli görevi Türk birliğini kurmak onun için Türkiye’nin çok güçlü olması lazım”

Derneğin ikinci başkanı Aliye Hanım konuşmasında


Bir şey çok açık söylememekle beraber işgalci yönetim tarafından çok şeyler uygulanıyor. Onlara bundan dolayı gerçekten baskılar çok arttı. Hem Kırım Tatarları için hem Ukraynalılar İçin.Şöyle bir şey bazen biz Ukrayna Vatandaşı olarak şöyle bir soru  ile karşı karşıya kalıyoruz. Soruyorlar. Sizce, Türkiye’nin yaptığı şeyler az değil mi ?

 

Şunu  hiçbir zaman unutmamamız  gerekiyor Türkiye’nin çok farklı bir jeopolitik durumu söz konusu dur bundan dolayı belki bazı farkı Avrupa’nın ülkelerinde yaptı şeyleri yapması zordur.Çünkü eğer yaparsa o zaman uzlaşmacı olarak görev alamaz” dedi.

 
KAYNAK : https://www.koridorgazetesi.com/dunya/surgununun-78-yil-donumu/
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500