Rum Yönetimi, KKTC limanlarından giriş yapan yabancıların Güney'e geçişini yasaklamaya hazırlanıyor

Rum yönetimi, Ada’ya KKTC hava ve deniz limanlarından giriş yapan üçüncü ülke vatandaşlarının Güney’e geçmesini yasaklamaya hazırlanıyor.

Rum Yönetimi, KKTC limanlarından giriş yapan yabancıların Güney'e geçişini yasaklamaya hazırlanıyor
Bu içerik 156 kez okundu.
Advert
Rum yönetimi, Ada’ya KKTC hava ve deniz limanlarından giriş yapan üçüncü ülke vatandaşlarının Güney’e geçmesini yasaklamaya hazırlanıyor. Güney’e mülteci akışını engellemek gerekçesiyle Yeşil Hat Tüzüğü’nün uygulama kurallarında değişikliğe gidiyor.

Fileleftheros “Barikatlar Üçüncü Ülke Vatandaşlarına Kapanıyor... Yeşil Hat Tüzüğü Uygulama Kuralları Değişiyor” başlıklı haberinde, Rum İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis’in, Ada’ya KKTC hava ve deniz limanlarından giriş yapan üçüncü ülke vatandaşlarının Güney’e geçişini yasaklamak üzere Yeşil Hat Tüzüğü’nün uygulama kurallarında değişiklik teklifini yarın Bakanlar Kurulu’na sunacağını yazdı. 

Habere göre her ay KKTC üzerinden “binlerce olmasa bile yüzlerce  üçüncü ülke vatandaşının Rum tarafına gittiğini ve kontrol yapılmaksızın Schengen vizesi aldığını savunan Petridis bunun, Yeşil Hat pratiğinden yararlanan mültecilerin yeni güzergahlarından biri olduğunu” öne sürdü.

Perdikis bugün Afrika ve Asya ülkelerinden yaşanan bu mülteci akışının Yeşil Hat Tüzüğü’nün ihdas edildiği 2004’te olmadığını, bu ülkelerden gelen kişilerin Türkiye üzerinden KKTC’ye geldiğini, gerek Schengen vizesi alarak gerek başka yolla  mülteci olarak Güney’e geçtiklerini anlattı.  Son dört yıldır üçüncü ülke vatandaşlarının kitlesel akış gözlemlendiğini de sözlerine ekledi.

Habere göre Rum Bakanlar Kurulu’nun kısa süre önce gerçekleşen olağanüstü toplantısında mülteciler konusu ele alındı. Durumun kontrol dışı olduğu saptandı ve Rum İçişleri Bakanlığı’nın, kara kapılarındaki politikanın değiştirilmesi için öneri hazırlaması için yeşil ışık yakıldı.

Gazete ABD, Kanada, Rusya ve AB’den çıktıktan sonra Büyük Britanya’nın Yeşil Hat Tüzüğü uygulama kurallarında olası bir değişiklikten etkilenmeyeceğini de haberine ekledi. 

KAYNAK : KIBRISPOSTASI
KKTC KIBRIS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler için Türk Konseyi'nde bayraklar yarıya indi
Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler için Türk Konseyi'nde bayraklar yarıya indi
ÖZBEKİSTAN'DA KARANTİNA İSYANI
ÖZBEKİSTAN'DA KARANTİNA İSYANI