Kazakistan'da yeniden alfabe değişikliği

Kazakistan halkı Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişe hazırlanırken Devlet Başkanı Nazarbayev, alfabenin yenilendiğini açıkladı.
Bu haber 2018-02-21 07:19:36 eklenmiş ve 798 kez görüntülenmiştir.

 

 

Kazakistan’da tartışma yaratan alfabe değişikliği konusu henüz bir kesinliğe ulaşmış değil; Kazakistan halkı Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişe hazırlanırken Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, alfabenin yenilendiğini açıkladı.

Kiril alfabesinden Latin alfabeye geçişte, bazı harflerin vurgusunu öne çıkarmak için ilk önerilen kesme işaretinin kullanılmasıydı. Kazakça’da bulunan bazı özel sesler için “a’, g’, n’, o’, u’, y’” harfleri önerilmişti. En son yayınlanan alfabede ise kesme işaretiyle ayrılan harfler yerine Türkçe’de de bulunan “ı ve i”gibi harflere yer verildiği görülüyor. Yine önceki Latin alfabesinde “s’ ve c’” harfleri yer alırken, en son yayınlanan Latin alfabesinde “sh ve ch” harfleri yer alıyor.

42 harften oluşan Kazakça Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişte 25 harfli bir alfabe üzerinde durulmuştu, fakat son yayınlanan halinde 32 harf bulunuyor. Nazarbayev’in daha önce kamuoyuna duyurmadan ve yetkililere haber vermeden alfabeyi tekrar değiştirmesi Kazakistan devlet başkanının en çok eleştirildiği konulardan biri oldu.

Kasım 2017’de Nazarbayev’in ilk duyurduğu alfabe yayımlanmış ve resmi belgeler çevrilmeye başlanmıştı. Fakat son değişikliklerle birlikte, yayımlanan tüm belgeler ve resmi evraklar tekrar değiştirilmek zorunda kalınacak.

Nursultan Nazarbayev geçtiğimiz yıl Kazakistan’da 2018 yılı itibariyle okul ders kitaplarında Latin alfabesine geçmeyi planlamıştı. 2025 yılına kadar tüm kitapların ve resmi belgelerin Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçmesini planlayan Nazarbayev, Kazak Kiril alfabesinin Latin alfabesine geçişi için grafik hazırlama talimatı vermişti.

Uzmanlar tarafından Latin alfabesine geçiş için tek standart hazırlanması gerektiğini belirten Nazarbayev, alfabe değişikliği geçiş döneminde hem Kiril hem de Latin alfabesinin kullanılabileceğini söylemişti.

Kazakistan’da konuşulan iki resmi dil var: Kazakça ve Rusça.

 

KAYNAK : http://tr.euronews.com/2018/02/20/kazakistan-tekrar-latin-alfabesine-geciyor

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 784
Bugün Tekil 759
Toplam Tekil 506841
IP 54.167.15.6
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat