KERKÜK’TE SUİKASTLARIN FAİLİ MALUM

Bölge ülkelerinin işbirliği sonucu ABD destekli Barzani ve PKK kuvvetlerinin Kerkük’te uğradığı yenilgi sonrası Türkmenlere yönelik saldırılar arttı
Bu haber 2018-03-10 13:32:57 eklenmiş ve 752 kez görüntülenmiştir.

ANALİZ/OKTAY YILDIRIM

Kerkük’te ardı ardına düzenlenen kopya suikastlar dikkatleri Kerkük üzerine çekti. Bilindiği gibi Türkiye, Irak ve İran hükümetlerinin işbirliği ile yerel Haşdi Şaabi güçleri ve Irak Ordusu ilerleyerek PKK ve Barzani kuvvetlerinin bir gecede şehri terk etmesine neden olmuştu. Bu olay bölgede ABD’nin tarihi yenilgisi olarak değerlendirilmişti. İşte bundan sonra Kerkük’te özellikle Türkmenleri hedef alan saldırılar yoğunlaştı.

PKK ve Peşmerge’nin kaçışından hemen sonra, Kerkük çevresindeki ilçelerde hala çatışmalar devam ederken bölgeye gitmiş ve yetkililerle görüşmüştük. Bu görüşmelerde bütün yöneticilerin ortak kaygısı daha önce peşmerge güçlerinin yarattığı terör ortamının bitirilmesi için Irak devletinin duruma el koymasıydı. Irak Türkmenlerinin hepsini temsilen toplanan Yüksek İstişare Konseyi’nin Irak Hükümeti’ne ilettikleri taleplerin başında güvenlik dosyası geliyordu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ITC Genel Başkanı Erşat Salihi ve Haşdi Şaabi sorumluları Muhammed Mehdi Bayatlı ile Yılmaz Neccaroğlu da bu durumu Erdoğan’a iletmişti. Çünkü Peşmerge yönetimi boyunca Kerkük’teki bütün devlet kurumlarındaki, ama özellikle de polis ve asayiş birliklerindeki kadrolaşma gelecek dönemde bir güvenlik endişesi yaratıyordu.

KERKÜK’TEKİ SALDIRILAR

Bu endişenin gerçekliği son dört aydır Kerkük’te yaşanan saldırılarla da doğrulandı. Irak Ordusu ve yerel güçlerin Kerkük’te tam kontrolü sağladığı 17 Ekim 2017 tarihinden sonra Kerkük’te meydana gelen saldırılar şöyle:

21. 10. 2017 Türkmen Altınköprü Nahiyesinde Irak Ordusu’na yapılan saldırı.

26. 10. 2017 Türkmen Altınköprü nahiyesine havan topu ile yapılan saldırılar.

27. 10. 2017 Kerkük merkezindeki Türkmen Esnaflar Birliği bürosuna el bombasıyla yapılan saldırı.

28. 10. 2017 Kürt çoğunluğu olan Şorca Mahallesi’nde bir kahvehaneye yapılan müdahalede aranan ayrılıkçı Peşmergeler yakalandı.

5. 11. 2017 Şorca Mahallesi’nde Terörle mücadele kamvoyuna saldıran 5 Peşmerge ayrılıkçı yakalandı.

5. 11. 2017 Kerkük’ün Atlas Caddesi’nde 2 adet bomba yüklü araç patladı. 2 şehit 7 yaralı.

6. 11. 2017 Irak Türkmen Cephesi Kala bürosuna el bombası atıldı.

6. 11. 2017 Baba Gürgür petrol istasyonuna el bombası atıldı.

9. 11. 2017 Şorca Mahallesi’nde devriye gezen terörle mücadele aracına RPG-7 ile saldırı düzenlendi.

11. 11. 2017 Irak Türkmen Cephesi Hay Askeri bürosuna ateş açıldı ve silahlar ile tarandı.

12. 11. 2017 Irak Türkmen Cephesi Kale bürosuna ateş açıldı ve tarandı.

16. 11. 2017 Türkmen Esnaflar Birliği bürosuna el bombası atıldı.

2. 12. 2017 Irak Türkmen Cephesi Hay Askeri bürosuna ateş açıldı.

16. 12. 2017 Türkmen Esnaflar Birliği bürosuna el bombası atıldı.

16. 2. 2017 Bnece Ali Mahallesi’nde yapılan aramada araçlarında RPG-7 ve uzun namlulu silahlar bulunan 3 Peşmerge tutuklandı.

18. 12. 2017 Altın Nahiyesi’nde Irak Ordusu’nun kontrol noktasına RPG-7 ile saldırı düzenlendi.

19. 12. 2017 KDP Kerkük bürosunun lağım giderinde öldürülmüş 3 Türkmen’in cesedi bulundu.

24. 12. 2017 Kerkük’ün Zab Nahiyesi’nde Yarbay Fazıl Sait ve 5 koruması suikast sonucu şehit edildi.

14. 12. 2017 Irak Türkmen Cephesi Kale bürosuna el bombası ve silahlarla saldırıldı.

16. 12. 2017 Türkmen Esnaflar Birliği bürosuna RPG7 ile saldırı düzenlendi.

17. 12. 2017 Irak Türkmen Cephesi Kale bürosuna silahlar ile ateş açıldı.

19. 12. 2017 Diyale ilinde Irak Türkmen Cephesi Kifri bürosu binası ateşe verildi ve yakıldı.

26. 12. 2017 Türkmen Efnaflar Birliği bürosuna RPG7 ile saldırı düzenlendi.

14. 2. 2018 Irak Türkmen Cephesi Başkanlık binasına silahlar ile ateş açıldı.

1. 1. 2018 Irak Türkmen Cephesi Tisin bürosuna K-4 silahı ile saldırı düzenlendi.

2. 1. 2018 ITC Hay bürosu askeri sorumlusu Alaattin Abdülmaksut Salihi susturuculu silahla suikasta kurban gitti.

6. 2. 2018 Kerkük Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Ali Elmas susturuculu silahla yapılan suikasta kurban gitti.

13. 2. 2018 ITC Bulava sorumlusu Ali Bulavalı, susturuculu silahla saldırıya uğradı, yaralı kurtuldu...

18. 2. 2018 Kerkük’te devriye gezen 5’i Türkmen 27 Güvenlik personeli pusuya düşürülerek şehit edildi.

4. 3. 2018 Kerkük Terörle Mücadele Dairesinde görevli Yüzbaşı Yaşar Suphi uğradığı silahlı saldırıdan yaralı kurtuldu.

5. 3. 2018 Türkmen milletvekili Jale Nefti’nin koruması Ali Bozkurt uyğradığı silahlı saldırıdan yaralı kurtuldu.

KOPYA SUİKASTLAR

Bütün bu saldırıların içinde en dikkat çekici olanlar, Türkmen toplumunun önde gelen isimlerini hedef alan ve aynı yöntemle (susturuculu silah kullanarak) yapılan suikastlardı.

Hepsi de dikkat çekici isimlerdi...

ITC Hay bürosu askeri sorumlusu Alaattin Abdülmaksut Salihi, 2 Ocak 2018’de şehit edildi. Yaptığı görevin dışında geçmişte Türkmen toplumuna ve Türk devletine büyük hizmetleri olmuş bir isimdi. PKK’ya karşı verdiği mücadele ile bilinen Alaattin Bey, Kerkük ve çevresindeki pek çok PKK kampını, sayılarını hatta silahlarını tespit etmiş bir isimdi. Geçmişte Cemil Bayık’ın saklandığı yerleri de tespit eden Alaattin Bey’in Kandil’e kadar gittiği ve çok değerli bilgiler elde ettiği biliniyordu.

Kerkük Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Ali Elmas ise Türkmen toplumunun önde gelen isimlerinden biriydi ve önümüzdeki seçimler için Başbakan İbadi’nin listesinden Kerkük Milletvekili Adayı olarak gösterilmişti. Görüştüğümüz pek çok isim, Şii olan Elmas’ın şehit edilmesinin Türkmenler arasında Şii-Sünni kavgası çıkarmayı amaçladığı konusunda hemfikir.

Bulava köyü ITC başkanı ve askeri kanat sorumlusu Ali Bulavalı ise Irak Ordusu ile birlikte, Kerkük’ün köylerindeki PKK çetelerinin sürülüp atılmasında çok önemli roller oynayan bir isimdi.

Yani CIA-Barzani-PKK ortaklığı intikam peşindeydi.

CIA’NIN PARMAK İZLERİ

Necmettin Kerimi Kerkük’ün eski valisi. Halk arasındaki lakabı, “Amerikan Muhafızı.” PKK’nın Kerkük’e gelmesini sağlayan kişi... Vali olduğu dönemde kendilerine “ölüm timi” adını veren terör gruplarıyla, gasptan cinayete kadar yaptığı zulüm hala dillerde.

Suikastlar hakkında görüştüğümüz Türkmen kaynakları yine bu grupları işaret ediyordu. Bu olaylarla ilgili olarak suçüstü veya soruşturma sonucu yakalanan 30 kişinin de Kerimi’nin ya da Kosret Resul’ün eski adamları olduğunu söylüyorlardı. Susturuculu silahlarla yapılan suikastların failleri ise bulunamadı.

Son zamanlarda Kerkük’te yaşanan hırsızlık olaylarını da buna bağlayan kaynaklar, Kerkük’te IŞİD diye bir şeyin kalmadığını, kendilerine IŞİD süsü vererek eylem yapanların da bu gruba mensup kişiler olduğunu söylüyorlar.

HAYATI SABOTE EDİYORLAR

Peşmergenin kaçmasından çeşitli devlet dairelerinde Kerimi döneminde kadrolaşan kişilerin işleri yavaşlatarak hayatı zorlaştırdığını belirten kaynaklar, uzun süredir yaşanan elektrik sıkıntısının da bundan kaynaklandığını belirttiler.

Kerkük Elektrik Dağıtım Şirketi’nin Necmettin Kerimi zamanında 250 mw elektrik almak için anlaştığı yatırımcının da Peşmerge ile birlikte şehirden kaçtıktan sonra, Erbil’den şehre verdiği elektriği kestiğini belirten kaynaklarımız hükümetin duruma hemen el koyması gerektiğini söylüyorlar.

Barzani bağlantılı sosyal medya hesaplarından sürekli kara propaganda yapıldığını ve Peşmerge yönetiminin yakında döneceğini belirten Kerküklüler, merkezi Irak Hükümeti’nin bölgeye gerektiği kadar hakim olmamasından şikayetçi.

KERKÜK'ÜN PARASINI ÇALDILAR

Son günlerin en çok konuşulan konusu ise eski vali Necmettin Kerimi’nin yaptığı söylenen büyük yolsuzluk. Ala Talabani’nin açıkladığı belgelere göre, işgalden sonra Erbil’deki Kürdistan Bank’a aktarılan Kerkük’e ait 63 milyon Dolar, eski Vali Necmettin Kerimi tarafından çekilerek, kendi hesabına aktarıldı.

BİRLİĞİ SAVUNMANIN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ

Konuştuğumuz kaynaklar, Türkmen toplumunu hedef alan saldırıların, daha önce Barzani tarafından yapılmaya çalışılan anayasaya aykırı referanduma karşı çıkmalarının bedeli olduğunu söylüyorlar. Irak anayasasındaki yanlış maddelerin düzelmesi için çalışan, etnik ve mezhepsel çatışmalarda taraf olmayarak birliği savunan Türkmen toplumu neredeyse her gün saldırıların hedefi oluyor.

BAŞBAKAN ASKERLERİ GERİ ÇEKTİ

Şu anda Kerkük’te federal polis ve terörle mücadele gücü dışında merkezi Irak Hükümeti’ne bağlı askeri birlik yok.

Daha önemlisi Kerkük polis teşkilatı içindeki yeniden yapılanma bir türlü gerçekleşmedi. Daha önceki işgal sırasında neredeyse bütün devlet daireleri Peşmerge kadroları tarafından yönetiliyordu. Bazı devlet dairelerinin yöneticileri değişmekle birlikte kadrolarda nüfus yoğunluğuna göre bir düzenleme hala yapılmış değil.

Yakın bir geçmişte bu gücün aniden Kerkük’ü terk ederek Bağdat ve Musul’a çekildiğini anlatan Kerküklüler, “Burada otorite ve güvenlik sağlanacaksa bu askersiz olmaz” diyorlar.

 

KAYNAK : https://www.aydinlik.com.tr/kerkuk-te-suikastlarin-faili-malum-ozgurluk-meydani-mart-2018-1

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZERK CUMH. haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 3
Dün Tekil 784
Bugün Tekil 742
Toplam Tekil 506824
IP 54.167.15.6
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat