Bakanlar Kurulu toplandı: IMF’den Olumlu Not

Türkmenistan’ın iç ve dış gündeminin ele alındığı ve genellikle haftanın Cuma günleri yapılan Bakanlar Kurulu, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplandı. Toplantıda, Devlet Başkanı’nın yakın zamanlarda gerçekleştireceği Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’i kapsayan Arap ülkeleri ziyaretleri ele alındı.
Bu haber 2018-03-11 14:25:53 eklenmiş ve 344 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan’ın iç ve dış gündeminin ele alındığı ve genellikle haftanın Cuma günleri yapılan Bakanlar Kurulu, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplandı. Toplantıda, Devlet Başkanı’nın yakın zamanlarda gerçekleştireceği Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’i kapsayan Arap ülkeleri ziyaretleri ele alındı.

Toplantıda yapılan açıklamada, Türkmenistan’ın Ortadoğu ülkeleri ile işbirliğine büyük önem verdiği, bu bağlamda BAE ve Kuveyt ziyaretlerin önemine değinildi. Ziyaret kapsamında bir dizi ikili anlaşmalara imza atılması hedeflenmektedir.

İMF’DEN TÜRKMENİSTAN EKONOMİSİNE TAM NOT

Bakanlar Kurulu’nda Uluslararası Para Fonu’nun Türkmenistan ile ilgili hazırladığı rapor hakkında bilgi verildi. 19 Şubat-6 Mart 2018 tarihleri arasında Martin Sommer önderliğinde Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) misyonu Aşkabat’ta temaslarda bulundu. IMF heyeti, Türkmenistan ekonomisinin elverişsizliğe uyum sağlamaya devam ettiği yönünde bir açıklama yaptı. Geçen yıl büyüme oranının yüzde 6,5 olmasında doğal gaz ihracatındaki artış, ithalat ikamesi ve genişleyici kredi politikasının önemli katkı sağladığı açıklandı. Ayrıca, İMF heyeti 2018-2024 yıllarını kapsayan kalkınma programının ülkedeki ekonomik reformları hızlandıracağını açıkladı.

İMF heyetinin acıkmalarının uluslararası finans kuruluşunun resmi internet sitesinde de yayınlanacağı belirtildi.

TÜRKMEN İŞADAMLARININ FUARI

17-18 Mart tarihlerinde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin kuruluşunun 10.yıldönümü dolayısıyla fuar ve eşzamanlı konferans düzenlenecek. Türkmen işadamları bu fuarda sanayi, tarım, inşaat, gıda, ulaştırma, lojistik, turizm, eğitim, ticaret ve hizmet sektörlerindeki başarılarını sergileyecek.

21 MART AĞAÇLANDIRMA KAMPANYASI VE PAMUK EKİMİ

Toplantıda, 21 Mart tarihinde Nevruz Bayramının ilk gününde Nevruz yaylasında 15 hektar alana dut ağacı, 5 hektar alana ise meyveli ağaçlarının dikileceği kaydedildi.

Ayrıca, Ahal, Lebap, Mari vilayetlerinde 23 Mart, Daşoğuz vilayetinde 28 Mart tarihinde pamuk ekimine start verileceği kaydedildi.

Toplantıda, 25 Mart tarihinde yapılacak parlamento seçimlerine yapılan hazırlıklar değerlendirildi. Ayrıca, Devlet Başkanı Ahal vilayetinde 200 yataklı sanatoryumun inşa edilmesine ilişkin kararname imzaladı.

Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                            


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MTQyNw==

ETİKETLER : Türkmence tercüme Rusça Tercüme Türkçe Tercüme Tercüme köprüsü İngilizce tercüme Turkmen translation Türkmenistan Türkmenistan habarlar Prezident Arkadag Türkmen T&
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 784
Bugün Tekil 752
Toplam Tekil 506834
IP 54.167.15.6
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat