Azerbaycan 'geleneksel dokuma' ile dünyaya açılacak

Azerbaycan tarım, turizm gibi sektörlerin yanı sıra çeşitli zanaatların yaygınlaştırılması için teşvik programları uygulamaya başladı
Bu haber 2018-03-12 12:28:38 eklenmiş ve 292 kez görüntülenmiştir.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan, tarihi bin yıllara dayanan geleneksel halıcılık sanatını geliştirmeyi ve el dokuma halıları "Azerbaijan carpet" markasıyla dünyaya pazarlamayı hedefliyor.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından petrol dışı ekonomilerin geliştirilmesine daha da önem vermeye başlanan Azerbaycan, tarım, turizm gibi sektörlerin yanı sıra çeşitli zanaatların da yaygınlaştırılması için farklı teşvik programları uygulamaya başladı.

Devletin desteğiyle geliştirilmesi amaçlanan sektörlerden biri de UNESCO somut olmayan kültürel miras listesinde bulunan geleneksel Azerbaycan el dokuma halıcılığı.

Geleneksel halıcılığın geliştirilmesi için devlete bağlı "Azerhalı" isimli şirket kurulurken Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Halıcılığın geliştirilmesi 2018-2022 Devlet Programı"nı imzaladı.

 

Programa göre, devlet, bölgelerde yaşayan halıcılar için altyapı oluşturacak ve onlara ham madde temin edecek.

Bugün ülkenin Fuzuli, Ağdam, Gebele, İsmayıllı, Guba, Haçmaz, Tovuz, Gazah, Ağstafa ve Şemkir illerinde Azerhalı'ya bağlı 10 imalathane faaliyet gösteriyor ve bunlarda çoğu kadın yaklaşık bin kişi çalışıyor.

Programa göre üç yıl içerisinde imalathane sayısının 30'a, çalışan sayısının ise 5 bine ulaştırılması hedefleniyor. Devlet ayrıca, doğal halı ipliği imal edecek bir fabrika da inşa edecek. Yürürlüğe giren programın asıl hedefi geleneksel halıların "Azerbaijan carpet" markasıyla dünyaya pazarlanması.

"HALI AZERBAYCAN HALKININ PASAPORTU"

Azerhalı Yönetim Kurulu Başkanı Vidadi Muradov halıcılık konusundaki hedeflerini anlattı.

Halıcılığın Türk halklarına ait bir sanat olduğunu, halı denince akla Türk geldiğini söyleyen Muradov, Türklerin her gittiği yerde yeni halı çeşitleri oluşturduğunu belirtti.

 

Azerbaycan halıcılığının ülkenin bölgelerine göre farklılık arz ettiğini belirten Muradov, "Bugün 17. ve 18. yüzyılda dokunan halılarımız dünya müzelerini süslüyor. 1549'da dokunan Şeyh Sefi halısı Londra müzesinde sergileniyor." dedi.

Devletin verdiği destekle artık halıcılığın daha da gelişeceğini söyleyen Muradov, "Bu yıl 10 bölgede daha imalathane açacağız. 2019'da imalathane sayısını 30'a çıkaracağız. Burada dokunacak halıları "Azerbaycan halısı" markasıyla dünyanın her tarafına satacağız. Hem ülkeye döviz kazandıracağız hem de Azerbaycan halkının pasaportu olan halı sanatı geçmişteki ününü yeniden kazanacak ve gelecek nesillere aktarılacak. Halı sanatımızı sonsuza kadar yaşatacağız." şeklinde konuştu.

 


Kaynak : http://www.dunyabulteni.net/kafkaslar/417808/azerbaycan-geleneksel-dokuma-ile-dunyaya-acilacak

ETİKETLER : Azerbaycan geleneksel dokuma ile dünyaya açılacak
Yorumlar
Diğer AZERBAYCAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 784
Bugün Tekil 753
Toplam Tekil 506835
IP 54.167.15.6
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat