BİŞKEK, 20 Kasım 2019 /Kabar/. Kırgızistan’ın balı dünya pazarlarını fethetmeye devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), doğal bal ve buna bağlı ürünlerin üretiminde uzmanlaşmış olan Aman GreenFood'a yeni modern ekipmanı devretti.

USAID’in “Rekabetçi kuruluşu” basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, USAID’in Aman GreenFood’a temsil ettiği ekipman, şirketin üretimi otomatikleştirmesine ve artırmasına, güvenlik standartlarını yükseltmesine ve yeni pazarlara girmesine olanak sağlayacak.

Yeni ekipman, şirketin Uluslararası Standardizasyon Örgütü'nün (ISO) sertifikasyon standartlarına uymasını ve ithal gıdalar için daha katı kurallarla Avrupa ve diğer pazarlara ihracat yapmaya başlamasını sağlayacak.

2019 yılında, şirket ABD'ye 32 tonluk ihracat siparişi kabul etti. Ürünler, ABD'deki en büyük perakendecilerden Walmart'taki mağazalarda satılmaktadır.

Temsil töreninde konuşan USAID Güney ve Orta Asya Yönetici Asistanı Javier Piedra, Kırgız balı dünyanın en iyilerinden biri olduğuna işaret ederek, “Ben eğer doğru anladıysam daha 20 ton bal ABD'ye ihraç edilecek, yani benim vatandaşlarım Kırgız balının tadına bakabilirler.” diye konuştu.

Aman GreenFood şirketinin sahibi Kadır Ali, onların laboratuvarının Kırgızistan’da tek olduğuna vurgu yaparak, “Bu şirketin en önemli özelliği balın tüm özelliklerini kontrol etmenizi ve baldaki her çiçeğin yüzdesini belirlemenizi sağlayan laboratuvardır.” ifadesini kullandı.

USAID'in Aman GreenFood'un genişlemesine katkısı yeni atölyede yeni işler yarattı. Öte yandan, tedarikçiler bundan - 6 satış kooperatifinden ve istikrarlı satışlara güvenebilecek 1200 adede kadar bireysel arıcı dahil diğer çiftliklerden faydalanacaktır.

2013 yılında kurulan Aman GreenFood, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Kore, Çin ve Basra Körfezi dahil diğer ülkelerde yurt içinde satılan doğal balları işliyor.

Girişim, USAID Rekabet Varlığı projesi tarafından desteklendi. Bu beş yıllık proje, Kırgızistan'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteğiyle yeni işler yaratmayı hedefliyor. Projenin toplam bütçesi 22,7 milyon dolar.