BBC’den ölümcül soru: Özbek mutfağı gerçekten ölmek için mi?

BBC internet sitesinde bugün Özbekistan mutfağını anlatan detaylı bir habere yer verildi

BBC’den ölümcül soru: Özbek mutfağı gerçekten ölmek için mi?
Bu içerik 310 kez okundu.
Advert

ÖZBEKİSTANHABER/MURAT PALAVAR-ÖZEL-BBC internet sitesinde bugün Özbekistan mutfağını anlatan detaylı bir habere yer verildi. Sözkonusu haberde İngiltere’de yayınlanan tıp dergisi Lancet’te çıkan bir araştırmaya vurgu yapılarak Özbekistan yemekleri hakkında bazı iddialar dikkata getiridi.

BBC HABERİNİN BAŞLIĞI:

ÖZBEKİSTAN MUTFAĞI ÖLMEK İÇİN Mİ?

İngiltere’de yapılan Lancey araştırması ‘sakıncalı diyet ve kötü gıdaların’ sigaradan daha zararlı olduğunu duyurmuştu. Araştırmada, beslenmeye bağlı ölümlerin en düşük olduğu ülke İsrail, en yüksek olduğu ülke ise Özbekistan olduğu iddia edilmişti. Bugün BBC’de yayınlanan haberde Lancey araştırmasına vurgu yapılarak “Özbek mutfağı gerçekten ölmek için mi?” haber başlığı ile yayına çıktı.Taylor Weidman, imzalı haberde “Yeni bir çalışma Özbekistan mutfağına yeni bir üstünlük kazandırdı: Dünyanın en ölümcül yemeği” bilgilerine yer verildi.

ET, PİLAV AĞIRLIKLI MUTFAK SAĞLIKLI MI? TARTIŞMASI

Haberde et, pilav ve un ağırlıklı Özbekistan mutfağının sağlık üzerine etkileri anlatıldı. Pilavın, Özbekistan’da hemen hemen her özel günde yenildiği ifade edilen haberde Lancet araştırması verilerine dayanılarak şu bilgiler verildi:

“Sağlıksız beslenmeye bağlı ölümleri araştıran küresel bir çalışma yayınladı.  Çalışma, 2017’de beş ölümden birinin kötü beslenmeden kaynaklandığını gösterdi. Gerekçeler, başta çok fazla tuz tüketimi olmak üzere çok az miktarda tam tahıl ve çok az meyve ve sebze tüketilmesi. Özbekistan kötü beslenmeyle ölüm oranının en yüksek olduğu ülke oldu.  Yiyecekleriyle gurur duyan ve ülkeyi çekici bir turizm merkezi olarak kurmanın ortasındayken böyle bir bulgu birçok Özbek’i üzüyor” 

FAST FOOD ALIŞKANLIKLARI SAĞLIĞI BOZDU

 Haberde Özbekistanlı gastroenterolog olan Lola Abdurakhimova’nın görüşleri de yeraldı. Abdurakhimova, konunun yiyecek değil, Özbek halkının değişen yaşam tarzı alışkanlıkların olduğunu ifade etti.  Abdurakhimova,”Gün boyunca yoğun çalışan bir tarım toplumu için, ölçülü olarak tüketilen Özbekistan beslenme alışkanlıkları normaldi. Sağlık sorunları, üç modern yaşam tarzı değişikliğinden kaynaklanıyor: Aşırı yemek yeme, giderek artan hareketsiz rutinler ve beslenme çeşitliliği eksikliği.  Özbekler kentleşince daha az aktif hale geldiklerinden daha az kalori yakıyorlar, ancak beslenme alışkanlıklarını değiştirmiyorlar.  Buna ek olarak,Abdurakhimova’ya göre, modern Özbekistan beslenme alışkanlıklarında meyve ve sebzelerde de bulunmuyor.  Eskiden, bu sağlıklı yiyecekler genellikle atıştırmalıklar olarak yenirdi, ama bugün onlar bir et lokantasında pişmiş bir tür kebap olan hamburger ve döner gibi yabancı hızlı yiyeceklerle değiştiriliyor”

KAYNAK : http://www.ozbekistanhaber.com/2019/11/18/unlu-ingiliz-medya-kanali-bbcden-olumcul-soru-ozbek-mutfagi-gercekten-olmek-icin-mi/

ÖZBEKİSTAN ÖZBEK MUTFAĞI ÖZBEK PİLAVI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Yakutistan’da 236 karatlık elmas bulundu
Yakutistan’da 236 karatlık elmas bulundu
Türkiye ve Azerbaycan'ın tatbikatına özel kuvvetler de katıldı
Türkiye ve Azerbaycan'ın tatbikatına özel kuvvetler de katıldı