İSTANBUL'DA KIRIMOĞLU'NA SAYGI GECESİ

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun doğumunun 76. yıl dönümü dolayısı ile Üsküdar Belediyesi ve Emel Kırım Vakfı ortaklığında “Kırımoğlu’na Saygı Gecesi”, 23 Kasım 2019

İSTANBUL'DA KIRIMOĞLU'NA SAYGI GECESİ
Bu içerik 175 kez okundu.
Advert

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun doğumunun 76. yıl dönümü dolayısı ile Üsküdar Belediyesi ve Emel Kırım Vakfı ortaklığında “Kırımoğlu’na Saygı Gecesi”, 23 Kasım 2019 Cumartesi saat 19.00’da düzenlenecek. Geceye, Türkiye’deki siyaset, fikir ve sanat dünyasından çok sayıda katılım olacak.

İSTANBUL’DAKİ SAYGI GECESİNE MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU DA KATILACAK

Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre Merkezinde gerçekleşecek olan saygı gecesinin onur konuğu Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu olacak.

Gecede, ilk olarak; Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Kırımoğlu’nun mücadelesini değerlendiren bir konuşma yapacaklar.

Ardından, saygı gecesi kapsamında; yönetmenliğini Neşe Sarısoy Karatay’ın yaptığı “Kırımoğlu: Bir Halkın Mücadelesi” adlı belgesel gösterimi yer alacak.

Sonrasında, geleneksel Kırım müziklerinin yankılanacağı gecede; Metin Batur’un kemanı, Dilaver Osman’ın yorumu, Kırım Gelişim Vakfı müzisyenlerinin ve Kırım halk oyunları ekibinin gösterileri geceye renk katacak.

Ayrıca, gecede Kırımoğlu ve Kırım Türklerinin mücadelesi konulu fotoğraf sergisi de yer alıyor.

MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU

Türk Dünyasının yaşayan efsane isimlerinden Kırım Tatarlarının millî yolbaşçısı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 76 yaşına girdi.

Hayatının büyük bölümü halkının özgürlüğü, vatanı Kırım’ın bağımsızlığı, insan hakları için mücadele ederek geçti ve geçiyor. 6 aylık bebekken bütün Kırım Tatarlarıyla birlikte 18 Mayıs 1944’te Sovyet rejimi tarafından Vatan Kırım’dan sürgün edildi.

Kırım Tatarlarının millî hakları uğrunda girdiği bu barışçı mücadelede tek bir çocuğun dahi gözyaşı dökmesine, bir tek damla kan dökülmesine izin vermedi. Şiddet karşıtı mücadelesi ile aynı zamanda dünyaya örnek olan Kırımoğlu, SSCB döneminde kurulan 15 kişilik ilk insan hakları savunma komitesinin tek Türk ve Müslüman üyesi idi.

Kırımoğlu, dünya barışına, demokrasisine ve insan haklarına yaptığı katkılar nedeniyle 1998’de BM tarafından verilen Nansen madalyasına, Dünya Demokrasi Hareketi ödülüne, 2014’de Polonya Devleti tarafından Solidarnost ödülüne, 2014’de Türkiye Cumhuriyet Nişanı’na, 2019’da ömrü boyunca Sovyet rejimine ve Kırım’ın Rusya tarafından işgaline cesaretle karşı çıktığı için Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri partisi tarafından “Özgürlük” ödülüne layık görüldü.

Nobel barış ödülüne de aday olan Kırımoğlu, 1991 yılında Kırım’da toplanan Kırım Tatar Millî Kurultayı tarafından Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı olarak seçildi. 2013 yılında kendi isteğiyle görevi bıraktı ve yerine Refat Çubarov Millî Meclis Başkanı seçildi. Kırım’da Kırım Türkleri, yavaş yavaş millî ve dini haklarını elde edip, yok edilen dini ve millî medeniyetlerini canlandırırken 2014 yılı şubatında yeni bir felaketle karşı karşıya geldiler. Kırım, Rusya tarafından işgal edildi ve Kırımoğlu yeniden Vatan Kırım’dan sürgün edildi.

Kırımoğlu, 76 yıllık mücadelesini sürdürüyor.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/istanbul-da-kirimoglu-na-saygi-gecesi/119248/

KIRIM KIRIM CUMHURİYETİ Abdülcemil Kırımoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özbekistan'daki 40 binin üzerinde işletme faaliyetlerine devam edecek
Özbekistan'daki 40 binin üzerinde işletme faaliyetlerine devam edecek
KKTC'de bayram namazı sosyal mesafeye uygun kılınacak
KKTC'de bayram namazı sosyal mesafeye uygun kılınacak