Kerkük türküleri Bursa'da yankılanacak

Türk Dünyası Kültür Etkinlikleri kapsamında Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenecek "Kerkük Türküleri" programında Bursa'dan Telafer ve Kerkük'e kadar geniş bir coğrafyanın tasavvufi ve kültürel zenginliği buluşacak.

Kerkük türküleri Bursa'da yankılanacak
Bu içerik 296 kez okundu.
Advert

Türk dünyasına yönelik çeşitli organizasyonlar gerçekleştiren Osmangazi Belediyesi, önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapacak. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Salonu'nda 30 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'de gerçekleştirilecek "Kerkük Türküleri" programında Kerkük müziğinin önemli temsilcilerinden Türkmen TRT Sanatçısı Ahmet Tuzlu, Kerkük şiirleri, hoyratları ve türkülerini Bursalılar için seslendirecek. TRT, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği işbirliğinde ücretsiz olarak düzenlenecek programda, Türk Milleti'nin ortak değerleri Osmangazi'de buluşacak.

Orta Asya'dan Balkanlar'a Kafkaslar'dan Orta Doğu'ya Türk dünyasının sesi olduklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 30 Kasım Cumartesi günü de gönül coğrafyasını Türk Milleti'nin ortak sesleriyle buluşturacaklarını söyledi. Dündar, "Bizim için Telafer, Musul ve Kerkük, Misak-ı Milli sınırları içindeki vatan parçalarıdır. O bölgedeki kardeşlerimiz yıllardır büyük sıkıntılar çekti. Kerkük ve Musul, bağrımızdan koparılmış bir parça gibidir. Kerkük ve Musul'da derin ve silinmesi mümkün olmayacak izlerimiz, hatıralarımız, hüzünlerimiz vardır. Oradaki Türkmen kardeşlerimize özlemimiz vardır. Kerkük ve Musul'da sazımız, sözümüz vardır. Türküler sayesinde uzaklaşmadık, bir ayağımız Kerkük'te. 30 Kasım Cumartesi akşamı Kerkük Türküleri ile Osmangazi'den Telafer'e, Kerkük'e selam göndereceğiz. Türküleri ve hoyratları dinlediğimizde Kerkük'ün Urfa'dan, Telafer'in de Bursa'dan farklı olmadığını göreceğiz. Bütün vatandaşlarımızı tasavvufi türküler, ilahiler, hoyratlar ve gazellerin seslendirileceği bu programa davet ediyorum" dedi.

TÜRK DÜNYASI KERKÜK KERKÜK TÜRKÜLERİ IRAK TÜRKLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İKİ BİNİ AŞKIN ÖZBEK, RUS-KAZAK SINIRINDA MAHSUR KALDI
İKİ BİNİ AŞKIN ÖZBEK, RUS-KAZAK SINIRINDA MAHSUR KALDI
Almazbek Atambayev zatürree ile hastaneye kaldırıldıktan sonra hapse döndü
Almazbek Atambayev zatürree ile hastaneye kaldırıldıktan sonra hapse döndü