Türkoloji'nin ünlü ismi Halil Açıkgöz hayatını kaybetti

Türkoloji camiasının ünlü ismi Halil Açıkgöz vefat etti.

Türkoloji'nin ünlü ismi Halil Açıkgöz hayatını kaybetti
Bu içerik 261 kez okundu.
Advert

1970 sonlarından itibaren Türkoloji camiasında pek çok işe imza atan ve İstanbul Üniversitesi Türk Dili Okutmanı Halil Açıkgöz (D. 1 Aralık 1952) 25 Kasım 2019 günü İstanbul’da vefat etti.

İlk gençlik yıllarından itibaren kültürel konularda faaliyetlerde bulunan ve Türk Milliyetçiliği ve ülkücülük hareketini bir grup arkadaşıyla birlikte Manisa’nın Turgutlu ilçesinde başlatanlardan Halil Açıkgöz, 2013 yılında kalp ameliyatı olmuştu. 1990’dan beri şeker hastalığı çeken Açıkgöz, 2017 yılında Akciğer hastalığına yakalanmıştı ve tedavi görmekte idi. 18 Kasım 2019 günü akşama doğru 2 defa enfarktüs geçiren Açıkgöz, kaldırıldığı hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi görmekte iken vefat etti.

Üniversite tahsili için 1970’te İstanbul’a giden Halil Açıkgöz, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi  Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuş ve bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra üniversiteye intisap etmiştir.

Öğrencilik yıllarında önceleri Ötüken Yayınevi’nde musahhihlik yapan Açıkgöz, 8 sene kadar da Cemil Meriç’e asistanlık yapmıştır. 

Peyami Safa’nın Hikayeleri, Mehmet İzzet’in Milliyet Nazariyeleri ve Milli HayatAşık Deryami gibi yayınları olan Halil Açıkgöz ayrıca Safiye Erol külliyetini da yayına hazırlamıştır. Ayrıca Kamil Veliyev’in Destan Poetikası’nı da Türkiye Türkçesine aktarmıştır. Bunlardan başka Halil Açıkgöz, Cemil Meriç’le Sohbetler ve Elçibey İle Sohbetler adlı kitaplar yayımlamıştır. Özellikle Orhun Abideleri üzerine olan çalışmalarıyla, abidelerdeki pek çok yanlış okumayı düzeltmiştir. Açıkgöz’ün Türkoloji alanında pek çok tebliği ve makalesi bulunmaktadır. TRT’de yayımlanan belgesellerde de görev alan Açıkgöz, 1989 yılında Türk Dünyası Vakfı’nın Azerbaycan’a 160 kişilik bir aydın grubunu götürmüş ve Azerbaycan meselesini Türkiye kamuoyuna mâl etmiştir. 

Bir yandan üniversite tahsili yaparken bir yandan da sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunan Halil Açıkgöz, merhume Samiha Ayverdi’nin teşviki ve yönlendirmesiyle İstanbul Fatih’teki Fevzi Çakmak Caddesinin ağaçlandırmasını yapan ekibe başkanlık yapmıştır.

1978’de başladığı doktorasını, bütün af kanunlarına rağmen bitiremeyen Halil Açıkgöz, doktora tezi olarak Tataristan’a komşu bir özerk cumhuriyet ve Fin-Ugur kavimlerinden olan Hristiyan Mari’lerin dilini çalışmaktaydı. Marilerin Abdülhamid Han’dan destek isteyen bir mektubunu da uluslararası bir sempozyumda sunan Açıkgöz, bilinmeyen bir Fin-Ugor kavminin dil ve kültürünün Türkçe ile ilişkisini ortaya çıkarmak istiyordu.

Halil Açıkgöz’ün, hayatına yön veren iki şahıs olan Samiha Ayverdi (25 Kasım 1905) ve Alparslan Türkeş (25 Kasım 1917)’in doğum günlerinde ebediyete irtihal etmesi dikkat çekiciydi.

Yazarlarımızdan Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün ağabeyi olan Halil Açıkgöz 27 Kasım Çarşamba günü Turgutlu Pazar Camiinde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra doğum yeri olan Osmancık köyünde toprağa verilecek.

KAYNAK : ENPOLİTİK
TÜRK DÜNYASI TÜRKOLOJİ HALİL AÇIKGÖZ VEFAT ETTİ ÇALIŞMALARI ESERLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özbekistan'daki 40 binin üzerinde işletme faaliyetlerine devam edecek
Özbekistan'daki 40 binin üzerinde işletme faaliyetlerine devam edecek
KKTC'de bayram namazı sosyal mesafeye uygun kılınacak
KKTC'de bayram namazı sosyal mesafeye uygun kılınacak