KLAVUZ HATİCE

Kurtuluş savaşının kazanılmasında önemli rol oynayan Türk kadınları, Türk’lüğün şanına yakışır kahramanlıklar yapmışlardır

KLAVUZ HATİCE
Bu içerik 208 kez okundu.
Advert

Kurtuluş savaşının kazanılmasında önemli rol oynayan Türk kadınları, Türk’lüğün şanına yakışır kahramanlıklar yapmışlardır.Kurtuluş Savaşındaki kahraman kadınlarımıza baktığımızda, kadınlarımızın bu ülke için ne kadar yararlı olduklarını görüyoruz. Kimi zaman askerlerimize erzak taşırlarken, kimi zaman cephelerde kahramanlıklar göstererek kadınlarımızın ne kadar önemli ve saygı değer olduklarını görmekteyiz.

İşte onlardan bir tanesi Kılavuz Haticenin Hayatı:

 

8 Mayıs 1920 tarihinde Pozantı’ya sıkıştırılan Fransızlar çok kritik bir duruma düşmüşlerdi. Zira, etrafı kuşatmış olan Türk kuvvetlerinin yapacakları taarruz, kendilerinin yok edilmesine sebep olabilirdi. Fransız kumandanı buhranlı dakikalar geçirmekteydi. Bu sırada, bir Hızır gibi yetişen genç bir Türk kadını, güya ufak bir ücret mukabilinde Fransızları bu müşkül durumdan kurtarmayı kabul etmişti… Kendilerine sözde kılavuzluk ederek Türkler tarafından ihmal edilmiş bir istikâmetten onları selâmete çıkaracaktı.

Kararlaştırılan saatte harekete geçen Fransızlar; gece karanlığında –güvendikleri bu Türk kadının kılavuzluğunda– onlar için meçhul bir semte doğru gidiyorlardı. Güneş ışımağa başlayınca kılavuzların ortada görülmediğini farkeden Fransızlar o civarın en ârızalı bir yerine, Karaboğazı’na sıkıştırdıklarını büyük bir acı ile anlamakta gecikmediler. Ama, iş işten geçmişti. Tam bu sırada, başlayan Türk taarruzu vaziyetin vehametini büsbütün arttırmış ve Fransızlar için tek ümit, Karaboğazı’nı vurup geçmek olmuştur. Ancak bu hareketin başlaması ile beraber çok kuvvetli bir yaylım ateşine maruz kalan Fransızlar’ı, bu baskını yapan müfrezeye bir kadının kumanda ettiğini dehşetle görmüşlerdi. Bu kadın, kendilerine kılavuzluk eden kadından başkası değildi. Ve onun cesaret ve mahareti sayesinde bu Fransız kuvveti tamamen esir edilmiş, küçük de olsa bir çıban ortadan kaldırılmış oldu.

Bine yakın silahlıdan oluşan Fransız birliğini yolunu kesip esir almaya karar verdiler. Karboğazı olayını destan yapan sır bu kararı veren ve uygulayacak olanların sayısıdır: 44!

Vatanı hiçbir şeyden yılmadan her fedakárlığı göze alacak kadar sevmek.

Gülekliler şiddetli yağmur altında düşe kalka durmaksızın yürüdüler akşam düşmanı yakaladılar. Düşman Karboğazı denilen mevkide karargáh kurmuştu.Ateşler yanıyordu.

10 KİŞİ ARTÇI

On kişiyi geride bıraktılar.

Otuz dört kişi gece yine yağmur altında ormanlık tepeleri aşarak pusu kuracak uygun bir yere kadar ilerlediler. Karboğazı’nın Delmeli Mezarlık Boğazı denilen yerini seçtiler. Yarısı boğazın bir yakasına yerleşti yarısı öbür yakasına. Baskına hazırlandılar.Sabah düşman öncüleri yaklaşmaya başladı. Boğazda ayak nal ve teker sesleri yankılanıyordu.Öncü birlik pusu yerine girince hep birden ateşe başladılar.

Bir yandan da bağırıyor aşağıya taşları yuvarlıyor sürekli yer değiştiriyor böylece çok kalabalık oldukları izlenimi vermeye çalışıyorlardı. Arkada kalan on kişi de geriden ateşe başladı.

Toros geçitlerini tutmaya çalışan Bnb.Menil komutasındaki Fransız taburu milli kuvvetler karşısında tutunamayarak kaçmaya çalışmış ancak Karaboğazı’nda çevrilerek esir alınmıştır. İşte Fransız taburunu esir alan 40 kişilik Kahraman Milis Müfrezesi Bucak Köyü’nde görülüyor.

Fransızlar Teslim Oldu

Üç yanlı ateş baskını Fransızları dehşete düşürdü.Çok kayıp verdiler. Karboğazı destanı Binbaşı Mesnil’in teslim olma kararıyla sona erecektir.Çukurova’nın batı kesimi komutanı olan Sinan Paşa (Yüzbaşı Ratıp Tekelioğlu) sonucu Ankara’ya bildirdi.Bu rapora göre 650 er 23 subay esir alınmış iki top 8 makineli tüfek bin kadar silah 13 kadana 90 katır ele geçirilmiştir.

Atatürk’den Teşekkür

Mustafa Kemal Paşa’dan şu telgraf geldi:

“Devamlı başarılarınızı tebrik eder size ve kahraman Kuvayı Milliyemize selam ve teşekkür ederim.”

Pozantıda mücadele etmiştir. 8 Mayıs 1920 de gece Fransız kuvvetlerine Kumcu Veli ile birlikte kılavuzluk ederek onları Türklerin ateş hattına sokmuştur.

Fransızlara en kritik nokta olan Karboğazına sıkıştıklarını ancak gün ışıyınca anlayacaklardır.

Bu arada Hatice kaçarak Türk tarafına geçer. Bu şekilde Fransız askerleri esir edilir. Bu hadisedeki rolünden dolayı Kılavuz Hatice olarak anılan bu Türk kadını hakkında fazla bir bilgimiz yoktur.

 
VEHAYAT.COM
KLAVUZ HATİCE TÜRK TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI KUVAYI MİLLİYE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özbekistan'daki 40 binin üzerinde işletme faaliyetlerine devam edecek
Özbekistan'daki 40 binin üzerinde işletme faaliyetlerine devam edecek
KKTC'de bayram namazı sosyal mesafeye uygun kılınacak
KKTC'de bayram namazı sosyal mesafeye uygun kılınacak