BİŞKEK, Aralık 2019 /Kabar/. Avrupa Birliği-Orta Asya 1. Ekonomi Forumu, 2020 yılında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenecek.

Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamya göre, Kırgızistan ve Avrupa Birliği İşbirliği Komitesi 16. Toplantısı 28 Kasım 2019 tarihinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirildi.

Kırgızistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Azizbek Madmarov ile Rusya, Doğu Ortaklığı, Orta Asya ve AGİT Avrupa Dış Eylem Hizmeti Ofisi Başkanı Luke Devin’in başkanlığında düzenlenen toplantıda, 2020’de Bişkek kentinde düzenlenecek Avrupa Birliği-Orta Asya 1. Ekonomi Forumu ile ilgili konular ele alındı.

Taraflar, Kırgızistan ile AB arasında Geliştirilmiş Ortaklık ve İşbirliği Anlaşmasının yanı sıra Orta Asya İçin Yeni AB Stratejisinin uygulanmasına yönelik girişimleri tartıştılar.

Avrupa tarafı, Kırgızistan'ın demokrasi alanındaki kazanımlarına dikkat çekti ve aynı zamanda hukukun üstünlüğünü güçlendirmeyi amaçlayan reformların devam etmesinin önemini belirtti.

Kırgızistan ayrıca uçuş güvenliği alanında alınan kapsamlı önlemler ve kazanımlar hakkında bilgi verdi. Bu bağlamda, Kırgız Cumhuriyeti'nin AB kara listesinden çekilme olasılığı tartışıldı.

Avrupa tarafı, Kırgızistan’ın “beşinci hava serbestlik derecesi” nin sunulmasının yanı sıra genel olarak havacılık alanındaki önemli başarıların altını çizdi.

Ayrıca, 2020’de Kırgızistan’da yapılacak olan parlamento seçimlerine özel dikkat çekilen toplantıda, kimlik belirleme ve otomatik oy sayma için ileri teknolojiler kullanma imkanına vurgu yapıldı.