TÜRKİYE’DEN ÇİN’E TARİHİ TEPKİ : TÜRKLERE YÖNELİK İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE SON VER !

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetimiz  Çin’in  Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm,insanlık dışı cinayet ve soykırımları  ile Çin Nazi Kampları  hakkında aziz  Milletimizin sabırsızlıkla beklediği tepkiye nihayet gösterdi. Dışişleri Bakanlığı 9 Şubat 2019 Cumartesi günü akşam saatlerinde Doğu Türkistan’daki ağır insan hakları ihlalleri   Doğu Türkistanlı Halk Ozanı Abdurrahim Heyit’in şehit edilmesi ile ilgili  bir soruya cevap olarak yaptığı açıklamada Çin’e …
Bu haber 2019-02-11 07:17:24 eklenmiş ve 325 kez görüntülenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetimiz  Çin’in  Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm,insanlık dışı cinayet ve soykırımları  ile Çin Nazi Kampları  hakkında aziz  Milletimizin sabırsızlıkla beklediği tepkiye nihayet gösterdi. Dışişleri Bakanlığı 9 Şubat 2019 Cumartesi günü akşam saatlerinde Doğu Türkistan’daki ağır insan hakları ihlalleri   Doğu Türkistanlı Halk Ozanı Abdurrahim Heyit’in şehit edilmesi ile ilgili  bir soruya cevap olarak yaptığı açıklamada Çin’e tarihe not düşecek açık ve net bir şekilde tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Çin yönetiminden  Doğu Türkistan Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlallerine son verilmesi talep etti.  

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Uygur Türklerine Yönelik Ağır İnsan Hakları İhlalleri ve Halk Ozanı Abdurrahim Heyit’in Vefatı Hakkındaki Soruya verdiği Cevapta Doğu  Türkistan’da yaşayan  (Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki) Uygur Türklerinin ve diğer Müslüman toplulukların temel insan haklarını ihlal eden uygulamalar, özellikle son iki yıl içerisinde ağırlaşmış ve uluslararası toplumun gündemine taşınmıştır.

Özellikle Ekim 2017’de “Tüm Dinlerin ve İnançların Çinlileştirilmesi” siyasetinin resmen ilan edilmesi, Uygur Türklerinin ve bölgedeki diğer Müslüman toplulukların etnik, dini ve kültürel kimliklerinin tasfiye edilmesi hedefi doğrultusunda atılmış yeni bir adım olmuştur.

Keyfi tutuklamalara maruz kalan bir milyondan fazla Uygur Türkünün toplama kamplarında ve hapishanelerde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz bırakıldıkları artık bir sır değildir. Kamplarda alıkonmayan Uygurlar da büyük baskı altında bulunmaktadır.

Yurtdışında yaşayan Uygur asıllı soydaş ve vatandaşlarımız bu bölgedeki akrabalarından haber alamamaktadır. Binlerce çocuk ebeveynlerinden uzaklaştırılmış, yetim kalmıştır.

Toplama Kampları İnsanlık Adına Utanç Verici

21. yüzyılda toplama kamplarının yeniden ortaya çıkması ve Çin makamlarının Uygur Türklerine yönelik sistematik asimilasyon politikası insanlık adına büyük bir utanç kaynağıdır.

Sincan Bölgesinde yaşanan trajediyle ilgili görüşlerimizi Çin makamlarına her düzeyde dile getirdik.

Abdurrahim Hayit’in  Ölümü Türk Halkının Tepkisini Daha Da Kuvvetlendirmiştir

Böyle bir ortamda, bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilen değerli halk ozanı Abdurrehim Heyit’in hapishanedeki ikinci yılında vefat ettiği haberini derin teessürle öğrendik. Bu elim hadise, Türk kamuoyunun Sincan bölgesindeki ağır insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisini daha da kuvvetlendirmiştir. Bu haklı tepkinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz.

Abdurrehim Heyit’i ve Türk ve Müslüman kimliğine sahip çıkmak uğruna hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz.

Bu vesileyle, Çin makamlarını Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz.

BM.Başta Uluslar arası Toplum Bölgedeki Trajediye Karşı Etkin Olmalı 

Uluslararası toplumu ve BM Genel Sekreterini de Sincan bölgesindeki insanlık trajedisinin sona erdirilmesi için etkin adımlar atmaya çağırıyoruz.

http://www.mfa.gov.tr/sc_-06_-uygur-turklerine-yonelik-agir-insan-haklari-ihlalleri-ve-abdurrehim-heyit-in-vefati-hk.tr.mfa?


Kaynak : http://www.uyghurnet.org/turkiyeden-cine-tarihi-tepki-turklere-yonelik-insan-haklari-ihlallerine-son-ver/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZERK CUMH. haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 622
Toplam Tekil 668812
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2