Özbekistan’da yeni bir Las Vegas mı doğuyor?

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) bir grup girişimci, Özbekistan’da, Aral Gölü sahillerinde dev bir kumarhane kompleksi kurmayı teklif etti. Eurosianet sitesinin aktardığına göre, Özbekistan Başsavcısı kumarhane açmaya olanak sağlayacak yasal düzenlemeler yapmaya hazır.
Bu haber 2019-02-12 07:19:57 eklenmiş ve 380 kez görüntülenmiştir.

Eurosianet'in Özbekistan'da yayın yapan Daryo sitesine dayandırdığı haberine göre, BAE'li girişimciler Özbekistan'da kumarhane kompleksi kurmayı teklifinde bulundu.

Özbekistan lideri Şevket Mirziyoyev tarafından da resmi kabul gördü. Mirziyoyev, ekonomik durgunluk içinde bulunan Karakalpakistan'da kumarhaneler kurma düşüncesinin bölgedeki durumun iyileşmesine hizmet edeceğini söyledi.

 

Mirziyoyev şöyle dedi: "Bu meseleyle ilgili konuşmak kolay değil, ancak bu bizim için gerekli. Bütün dünyada, mesela Las Vegas'ta, devasa kumarhaneler var. Gerekli olması durumunda biz de Nukus'ta böyle tesislerin açılmasına izin veririz."

Karakalpakistan, Özbekistan'a bağlı, Aral Gölü kıyısında, büyük bölümü çorak topraklardan oluşan bir cumhuriyet.

KARİMOV ZAMANINDA ŞANS OYUNLARI VE OYUN MAKİNELERİ YASAKLANMIŞTI

Özbekistan'da kumarhane açma önerisi son derece sıradışı. O zamanki devlet başkanı İslam Karimov, Eylül 2007'de, şans oyunları ve oyun makinelerini yasaklamıştı.

 

 

 

Karakalpakistan'daki Muynak şehrinde kumarhaneler açma düşüncesi Aral Gölü'nün kurumasının neden olduğu ekonomik bir felaketle yıkıma uğramış olan bölgenin gücünü toplaması için bir şans olabilir.

BAE'li yatırımcıların Muynak'ta yoğun şekilde bulunduğu biliniyor.

 

KARAKALPAKİSTAN, ARAL GÖLÜ'NÜN KURUMASIYLA FELAKETE UĞRAMIŞTI

Aslında bir liman şehri olan Muynak'ta sular, Aral Gölü'nü besleyen nehirlerin suyunun aşırı kullanımı yüzünden gölün kurumasıyla birlikte 200 kilometre kadar çekildi. Şehrin nüfusu da 30 binden 11 bine kadar düştü.

Mirziyoyev iktidardaki ilk yıllarında Muynak'ı ekolojik turizm merkezine dönüştürmeyi planlıyordu. Özbekistan hükümeti, Şubat 2017'de bu bölgede bulunan girişimcilere uzun vadeli vergi muafiyeti tanıyan bir gelişme programı kabul etmişti. Ancak bölgedeki koşulların zorlu olması nedeniyle yüzünden pek az girişimci bu olanaklardan yararlandı.

KUMARHANE AÇMA DÜŞÜNCESİNE FARKLI TEPKİLER VAR

 

 
Kumarhane açma düşüncesi, bölgede farklı tepkiler uyandırıyor. Muynak'ta bir yurt binasının sahibi olan Dilbar Hucamuradova, girişimde ötürü heyecana kapıldığını gizlemiyor: "Böylece yeni iş alanları açılacak, yeni oteller ve restoranların inşaatı için gerekli şartlar doğacak. Çok sayıda turist gelirse benim işletmem de gelişir."

 

Karakalpakistanlı yazar Sagibay İbragimov ise, Muynak'ın bir Las Vegas olacağına ihtimal vermiyor: "Böyle uzak bir seyahate kim çıkar? Bu girişimin başarılı olacağına inanmıyorum."

İktisatçı Navruz Melibayev de, proje gerektiği gibi gerçekleşirse bölgenin çok uzaklardan bile ziyaretçi çekebileceğini düşünüyor: "Bu fikrin cazibesi, yeni restoranlar, oteller, kafelerin, iyi örgütlendiği takdirde Orta Asya'daki başka ülkelerden, diğer eski Sovyet ülkelerinden insanları, ayrıca Özbekistan'ın farklı bölgelerinden iç turistleri çekebilecek olmasında yatıyor."

KAYNAK : https://tr.sputniknews.com/asya/201902111037597942-ozbekistan-yeni-las-vegas--doguyor/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZBEKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 630
Toplam Tekil 668820
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2