Berlin Türkmen gazını satın almak istiyor

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin şimdiden 6 milyar metreküp Türkmenistan doğalgazı almaya hazır olduğunu açıkladı. Azerbaycan’ın Azertag haber ajansının Bild gazetesine dayandırdığı habere göre, Almanya’nın Türkmenistan’a ilgisi büyük gaz rezervleriyle bağlantılı olduğu ifade edildi. Gaz konusu şu an Avrupa
Bu haber 2019-02-18 07:17:53 eklenmiş ve 316 kez görüntülenmiştir.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin şimdiden 6 milyar metreküp Türkmenistan doğalgazı almaya hazır olduğunu açıkladı.

Azerbaycan’ın Azertag haber ajansının Bild gazetesine dayandırdığı habere göre, Almanya’nın Türkmenistan’a ilgisi büyük gaz rezervleriyle bağlantılı olduğu ifade edildi. Gaz konusu şu an Avrupa bölgesinde çok güncel bir konu, özellikle Avrupa Birliği'nde Kuzey Akım 2 boru hattı projesi ve enerji ithalatını çeşitlendirme ihtiyacı hakkında değerlendirilmelerin yapıldığı bir dönemdir.

Berlin şehrinde Türkmenistan-Avrupa İş Forumu düzenlendi. Almanya'nın Doğu Komitesi’nin (Doğu Avrupa'da ticari çıkarları olan Alman şirketlerinin lobi organizasyon) de katkılarıyla yapılan forumda konuşan Türkmengaz devlet kurumu başkanı Murat Arçayev,  Türkmenistan, derinlerinde hidrokarbon hammaddelerinin kanıtlanmış varlığı nedeniyle dünyada 4.sırada ve ülkenin doğusunda bulunan Galkynyş gaz sahasının kanıtlanmış gaz rezervleri ile 2.sırada yer aldığını ifade etti.

Türkmen yetkili alman işadamlarına hitaben yaptığı konuşmasında, Türkmen gazının Avrupa pazarlarına satılması için tamamen hazır olduklarını, sadece ilgilenen tüketicileri bulmak işinin kaldığını belirtti.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MjY2OQ==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 661
Toplam Tekil 693506
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2