Türkmen Lider, sivil toplum örgüt temsilcileri ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Sivil Toplum Örgütleri Merkezi’nde ülkenin sivil toplum örgüt temsilcileri ile bir araya geldi. Hükümet üyeleri, Meclis milletvekilleri, bakanlar, kamu kurum yöneticileri, askeri yetkililer, gazete editörleri ve rektörler bu toplantıya davet edildi.
Bu haber 2019-02-18 07:17:53 eklenmiş ve 265 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Sivil Toplum Örgütleri Merkezi’nde ülkenin sivil toplum örgüt temsilcileri ile bir araya geldi. Hükümet üyeleri, Meclis milletvekilleri, bakanlar, kamu kurum yöneticileri, askeri yetkililer, gazete editörleri ve rektörler bu toplantıya davet edildi.

Türkmen Lider, kültür, sanat, gençler politikası, sivil toplum örgütlerin faaliyetleri doğrultusunda yeni hedefler belirledi.

Toplantıda, Devlet Başkanı önemli sosyal ve ekonomik konular kapsamında Türkmen toplumunu pekiştirmek için gereken öncelikli çalışma alanlarını belirttiği bir konuşma yaptı. Bu konuşmasında bizim yolumuz yaratılış yolu diye ifade eden Devlet Başkanı, Bağımsız ve Tarafsız Türkmenistan’ı yeni hedefler doğrultusunda ileriye taşıdıklarını belirtti.

GENÇLİK POLİTİKASI

Siyasi, ekonomik ve kültürel reformların ülke halkının sosyal güvenliğin sağlanması için uygulandığına dikkat çeken Devlet Başkanı, köklü reformların hayata geçirildiği dönemde gençlerin yetiştirilmesine büyük önem verileceğini belirtti.

Türkmen Lider, devlet düzeyinde çocukların yetiştiği kreşlerin çalışmalarının verimliliğinin arttırılmasına önem verildiğini, çocukların teknik yaratıcılık, bilgisayar teknolojisi, matematik, fizik ve kimya gibi temel bilimlere olan eğilimlerini ortaya çıkararak, özellikle yetenekli çocuklar belirledikten sonra, uluslararası yarışmalara katılmaları için geniş bir imkan oluşturulmasının önemine değindi.

Gençlerde girişimcilik yeteneklerinin oluşturulması gerektiğini, bu bağlamda halıcılık, mücevher yapımı, marangozluk, çömlek gibi halk el sanatlarının geliştirilmesine dikkat çeken Türkmen Lider, gençlerin spora olan ilgisini arttırmak yönünde çalışmalar yapılmasını istedi.

2007 yılında ülkede eğitim alanında köklü reformlara başlandığına dikkat çeken Türkmen Lider, günümüzde eğitim, bilim ve yüksek teknoloji alanlarının giderek geliştiğini, bu nedenle dijital eğitim ve dijital ekonomi sistemlerine geçmek için çalışmaların başladığını, genç bilim adamları, mühendisler, teknoloji uzmanlarını yetiştirmeden rekabetçi bir devlet seviyesine ulaşmak zor olacağını belirtti.

Türkmen Lider, konuşmasında topluma büyük işler için ilham veren, maddi ve manevi değerlerin, geleneklerin ve adetlerin popülerleşmesini zenginleştiren ve yaygınlaştıran ulusal kültürün gelişimine özel dikkat ve önem verildiğini belirtti.

İlham parkında Ata Govşudov, Beki Seytakov, Yılgay Durdıyev, Gara Seyitliyev, Allaberdi Haidov, Mammet Seyidov, Berdi Kerbabayev, Nazar Gullayev, Berdinazar Hudaynazarov, Aman Kekilov, Nurmurat Sarıhanov, Kerim Gurbannepesov gibi Türkmenistan’ın ünlü sanatçılarının, yazarlarının heykellerin dikildiğini kaydeden Türkmen Lider, bu bağlamda Devlet Tıp Üniversitesi’ne Murat Garrıyev’in isminin verilmesini teklif etti. Devlet Başkanı, Murat Garrıyev’in önde gelen devlet adamı olduğunu, modern sağlık sisteminin oluşumunda katkılarının büyük olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı ayrıca, Milli Konservatuar veya Mukamlar Köşkü’ne Türkmenistan’ın Kahramanı ve ünlü sanatçısı Maya Kuliyeva’nın isminin verilmesinin önemli olacağını belirtti.

Türkmen Lider, Aşkabat’ın kuzey bölgesinde yeni ilçe oluşturulduğunu ve buradaki binalara ve caddelere diğer ünlü şahsiyetlerin isimlerinin verilmesinin doğru olacağını ifade etti.

“Kültür, halkın ruhu.

Kültür, halkın ilham veren ruhunun altın hazinesidir.

Kültür, halkın ahlaki ve manevi işaretçisidir.” gibi ifadeler kullanan Türkmen Lider, kültürün geliştirilmesine önem verileceğini kaydetti.

Toplantıda, Ulusal Sendikalar Merkezi ve Kadınlar Birliği Merkez Konseyi Başkanı G. Ataeva, Makhtumkuli Gençlik Örgütü Merkez Konseyi Başkanı S. Babayev, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi Merkez Konseyi Başkanı S.Ovganov, Tarım Partisi Merkez Konseyi Başkanı B.Annagurbanov ve Demokrat Partisi Genel Başkanı A. Serdarov birer konuşma yaptı. Sivil toplum örgüt ve parti yetkilileri konuşmasında, halkın birliğini ve uyumunu daha da güçlendirmek için faaliyetlerini arttıracaklarını ifade etti.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MjY3MA==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 11
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 648
Toplam Tekil 668838
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2